شیخ اسماعیل خمیسی امام جماعت مسجد علی بن ابیطالب علیه السلام روستای بنود:
کسی به ویژگی اخلاقی صبر و بردباری امام حسین(علیه‌السلام) اقرار خواهد نمود که از فاجعه بزرگ و دردناک عاشورا اطلاع داشته باشد
شجاعت و دلاوری و عدم ترس از غیر خدای تبارک و تعالی از جمله خصوصیات و ویژگی‌های اولیاء و مردان خداست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ اسماعیل خمیسی امام جماعت مسجد علی بن ابیطالب علیه السلام روستای بنود، در مصاحبه با خبرنگار دفتر پیرامون ویژگی های امام حسین علیه السلام به گفتگو پرداخت.
وی گفت: خداوند متعال برای راهنمایی و هدایت  انسان ها علاوه بر نعمت‌های مختلفی همچون وجود انبیاء، کتب آسمانی،‌ قدرت تعقل و اندیشه، اسوه و الگوهای عملی ارزشمندی را نیز به انسان معرفی نموده است که در صورت اقتدا و تمسک به سیره و روش ایشان می‌تواند راه سعادت و خوشبختی خود را دریابد. از جمله اینکه خداوند متعال بهترین الگوی خوشبختی را وجود پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه‌واله وسلم) معرفی می‌فرماید: «لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ کانَ یَرْجُوا اللَّهَ وَ الْیَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَکَرَ اللَّهَ کَثیراً؛ مسلّماً براى شما در زندگى رسول خدا سرمشق نیکویى بود، براى آن ها که امید به رحمت خدا و روز رستاخیز دارند و خدا را بسیار یاد می کنند».
شیخ اسماعیل خمیسی سپس پیامبر اکرم(ص) را اسوه پرهیزکاران خواند و افزود: بعد از پیامبراکرم(ص) اسوه و الگوی سعادت و رستگاری وجود امامان معصوم(علیهم السلام) می‌باشد.
امام جماعت مسجد علی بن ابیطالب علیه السلام در ادامه به ویژگی‌های اخلاقی امام حسین(علیه‌السلام) پرداخت و گفت: از جمله مهمترین و زیباترین آموزه‌های اسلامی که مورد سفارش و تأکید فراوان قرآن و سنت بوده است،‌ موضوع اخلاص و خداباوری در زندگی است. یک انسان موحد و خداپرست که خود را پیرو راستین دین اسلام می‌داند لازم است در زندگی هدفی جز رضایت و قرب به سوی خدای متعال نداشته باشد و کارهای خود را در زندگی برای درگاه احدیت خاص نماید. رعیت این شاخص دینی موجب می‌شود، که انسان هیچ‌گاه پای خود را از حدود الهی تجاوز ندهد و خود را کاملاً تسلیم محض باری تعالی نماید. خداوند متعال در قرآن کریم سخن از انبیاء راستین خود آورده است که به درستی این مطلب را در زندگی خود راعایت کرده‌اند. «قُلْ إِنَّ صَلاتی‏ وَ نُسُکی‏ وَ مَحْیایَ وَ مَماتی‏ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمین»؛ بگو: «نماز و تمام عبادات من، و زندگى و مرگ من، همه براى خداوند پروردگار جهانیان است».
وی افزود: با بررسی و تحقیق در سیره و روش امام حسین(علیه‌السلام) در زندگی مبارکشان به خوبی می‌توان این شاخص ارزشمند دینی را مشاهده کرد. امام حسین(علیه‌السلام) نه تنها در لحظه شهادت ذکر فی‌سبیل الله بر زبان داشت، بلکه همیشه در صبحگاهان و شامگاهان این دعا را بر زبان جاری می‌کرد. «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ مِنَ اللَّهِ وَ إِلَى اللَّهِ وَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ عَلَى مِلَّهِ رَسُولِ اللَّهِ وَ تَوَکَّلْتُ عَلَى اللَّهِ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّهَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْلَمْتُ نَفْسِی إِلَیْکَ وَ وَجَّهْتُ وَجْهِی إِلَیْکَ وَ فَوَّضْتُ أَمْرِی إِلَیْکَ إِیَّاکَ أَسْأَلُ الْعَافِیَهَ مِنْ کُلِّ سُوءٍ فِی الدُّنْیَا وَ الْآخِرَه؛ بنام خداى بخشنده مهربان و یارى می‏جویم به نام خدا و به ذات خدا [و از خدا و به سوى خدا] و در راه خدا و بر پیروى دین فرستاده خدا و اعتماد کرده ‏ام بر خدا و نیست حرکتى و نه توانائى مگر به خداى بلند مرتبه بزرگ. خداوندا! به درستى که من سپرده‏ ام جان خود را به تو و گردانیده‏ ام روى خود را به سوى تو و واگذاشتم کار خود را به سوى تو. و از تو و بس سؤال میکنم سلامتى از هر مکروهى را در دنیا و آخرت».
شیخ اسماعیل خمیسی سپس به صبر و بردباری امام حسین(علیه‌السلام) اشاره کرد و گفت: بر کسی پوشیده نیست اگر کسی از واقعه عاشورا و فاجعه بزرگ و دردناک عاشورا اطلاعی داشته باشد به ویژگی اخلاقی صبر و بردباری امام حسین(علیه‌السلام) اقرار خواهد نمود. فجایای بزرگی که بر خاندان اهل بیت پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه و آله وسلم) در سال ۶۱هجری بر امام حسین(علیه‌السلام) وارد شد، چیزی نبود که هر کسی بتوان تاب تحمل آن همه مصیبت را داشته باشد. آنگاه که حضرت بر زمین قتلگاه افتاده بود و لحظات آخر عمر شریف خویش را سپری می‌نمود آخرین پرده از شکوه و عظمت صبر حسینی به نمایش در می‌آید، حضرت در آخرین لحظه زندگی خود به آستان دوست این چنین مناجات می‌نماید:
«صبراً على قضائک یا رب لا اله سواک یا غیاث المستغیثین‏، مالى رب سواک و لا معبود غیرک صبراً على حکمک یا غیاث من لا غیاث له یا دائماً لا نفاذله، یا محیى الموتى، یا قائماً على کل نفس بما کسبت، احکم بینى و بینهم و انت خیرا الحاکمین».
امام جماعت مسجد علی بن ابیطالب(ع) ادامه داد: شجاعت و دلاوری و عدم ترس از غیر خدای تبارک و تعالی از جمله خصوصیات و ویژگی‌های اولیاء و مردان خداست. خداوند متعال در توصیف ویژگی‌های مردان الهی و مبلغان راه حقیقت و رسالت می‌فرماید: «الَّذینَ یُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللَّهِ وَ یَخْشَوْنَهُ وَ لا یَخْشَوْنَ أَحَداً إِلاَّ اللَّهَ وَ کَفى‏ بِاللَّهِ حَسیباً»؛ (پیامبران) پیشین کسانى بودند که تبلیغ رسالت هاى الهى می‏کردند و (تنها) از او مى ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‏ دهنده اعمال آن ها) است!».
وی در پایان گفت: خصوصیات و امتیازات ویژه امام حسین(علیه‌السلام) را به هیچ وجه نمی‌توان نه در این نوشتار و نه در هزاران نوشته‌ دیگر جمع کرد و به آن اشاره کرد. این نوشته تنها فرصتی بود که به چند ویژگی بارز امام حسین (علیه‌السلام) در زندگی نورانی شان اشاره کنم
فهرست