شناسه خبر: 3536

لینک کوتاه صفحه

https://boushehr.dmsonnat.ir/?p=3536

مسجد امام علی علیه السلام جزیره شیف
مسجد امام علی علیه السلام جزیره شیف در محله قلیل آباد (خیابان ساحلی) این جزیره واقع شده است. در سال ۱۳۶۵ ساخت این مسجد آغاز شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، جزیره شیف، جزیره‌ای است ماسه‌ای در شمال بندر بوشهر در منتهی الیه تالاب حله که از بهم پیوستن آب رودخانه شاپور و دالکی به وجودآمده است. و در ۱۲ کیلومتری شمال غربی شهرستان بوشهر و در ۶ کیلومتری شمال بندر بوشهر واقع می‌باشد.

روستای شیف واقع در این جزیره در تقسیمات کشوری از توابع بخش مرکزی در شهرستان بوشهر استان بوشهر ایران به‌شمار می‌آید.

این روستا بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت آن ۳۹۶۹ نفر (۱۰۸۰ خانوار) مشتمل بر ۲۰۵۸ نفر مرد و ۱۹۱۱ نفر زن بوده‌است. حدود ۷۰ درصد جمعیت این جزیره نیز از اهل سنت می باشند.

مردم این جزیره غالباً عرب زبان هستند و لهجه عربی خاص به خودشان را دارند. این جزیره از دو محله شرقی (حیاره) و غربی(عواسی) تشکیل شده است که به وسیله یک آب راه کوچک از هم جداشده‌اند. محله شرقی بزرگ تر است. بیشتر مردم جزیره شغلشان صیادی است. آموزش در جزیره به دوره متوسطه محدود است. این جزیره از سال ۱۳۸۸ با احداث جاده از جزیره صدرا به خشکی راه دارد. بیشتر زمین جزیره کم ارتفاع و ماسه‌ای و معمولاً آب گرفته می‌باشد.

مسجد امام علی علیه السلام:

مسجد امام علی علیه السلام جزیره شیف در محله قلیل آباد (خیابان ساحلی) این جزیره واقع شده است. در سال ۱۳۶۵ ساخت این مسجد آغاز شده است و در سال ۱۳۷۰ تکمیل و به بهره برداری رسیده است. این مسجد دارای ۱۰۰۰ مترمربع زیربنا می باشد که ۴۰۰ مترمربع مساحت اعیان این مسجد می باشد.

مسجد امام علی علیه السلام دارای مکتب خانه بوده و کلاس های قرآنی و اوقات فراغت در آن برگزار می شود.

در مسجد امام علی علیه السلام نمازهای پنج گانه و تراویح اقامه می شود. نماز تراویح در ماه مبارک رمضان اقامه می گردد. همچنین کلاس های قرآن، مراسمات فرهنگی و اعتکاف، جلسات سخنرانی، اوقات فراغت و احکام و معارف نیز برگزار می گردد.

این مسجد در همسایگی مسجد امام جعفر صادق علیه السلام که متعلق به شیعیان این جزیره است قرار گرفته است. نیمی از نمازگزاران این مسجد از قشر نوجوان و جوان بوده و اقوام فارس و عرب در این مسجد به نماز می ایستند. مذهب مأمومین نیز شافعی است.

از ائمه جماعت این مسجد می توان حاج رمضان کلیت، عبدالرزاق فرجی و یعقوب جزیره ای در سال های قبل اشاره نمود. در حال حاضر نیز، امام جماعت این مسجد آقای شیخ عبداله بحری می باشد.

فهرست