شناسه خبر: 3340

لینک کوتاه صفحه

https://boushehr.dmsonnat.ir/?p=3340

شیخ ابراهیم معرفت عظیمی امام جمعه روستای زبار:
علی(ع) مظهر شجاعت، ایمان، زهد، اخلاق، علم و عدالت است
علی(ع) در خانه پیامبر اسلام(ص) با عالی ترین معارف الهی آشنا شد و تحت تربیت ایشان قرار گرفت. وی اولین مردی بود که دعوت پیامبر به اسلام را پذیرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ ابراهیم معرفت عظیمی امام جمعه روستای زبار، به مناسبت سالروز شهادت حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام، در مصاحبه با خبرنگار دفتر پیرامون شخصیت حضرت علی علیه السلام به صحبت پرداخت.
وی گفت: امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب(علیه السلام)، چهارمین خلیفه نزد اهل سنت، پسر عمو و داماد حضرت محمد(صلی الله علیه و آله)، همسر حضرت زهرا(سلام الله علیها) و پدر امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) است. آن حضرت اولین مردی است که به پیامبر اسلام ایمان آورد و همواره یار و یاور ایشان بود.
امام جمعه روستای زبار ادامه داد: پس از رحلت پیامبر در سال ۱۱ هجری، مهاجرین و انصار در سقیفه بنی ساعده با ابوبکر به عنوان خلیفه مسلمانان بیعت نمودند! که حضرت علی علیه السلام عملاً از سال ۳۵ هجری قمری و پس از عثمان به خلافت رسید. دوران ریاست ایشان بر حکومت اسلامی عموماً به درگیری با معاویه، اصحاب جمل و خوارج گذشت و سرانجام آن حضرت در سال ۴۰ هجری در ۶۳ سالگی به دست یکی از خوارج پس فطرت به نام ابن ملجم مرادی به شهادت رسید.
شیخ ابراهیم معرفت عظیمی خاطر نشان کرد: ۱۴۰۲ سال پیش در چنین روزی، نوزدهم رمضان سال ۴۰ هجری قمری «علی بن ابیطالب(ع)»، داماد، پسرعمو و نزدیک ترین شخص به پیامبر اسلام(ص)، سحرگاهان به هنگام نماز در محراب مسجد کوفه با شمشیر زهرآلود شخصی به نام عبدالرحمن ابن مُلجم مرادی، مجروح شد و چند روز بعد در ۲۱ رمضان به شهادت رسید.
وی افزود: علی(ع) مظهر شجاعت، ایمان، زهد، اخلاق، علم و عدالت است. علی(ع) در خانه پیامبر اسلام(ص) با عالی ترین معارف الهی آشنا شد و تحت تربیت ایشان قرار گرفت. وی اولین مردی بود که دعوت پیامبر به اسلام را پذیرفت. حضرت علی(ع) هیچگاه آن حضرت را تنها نگذاشت، تا جایی که به منظور حفظ جان رسول خدا(ص) و دین اسلام، جان خود را بار‌ها به خطر انداخت و همواره از دلاورمردان صحنه‌های نبرد حق علیه باطل بود.
امام جمعه روستای زبار گفت: حضرت علی(ع) در عین حال، قلبی بسیار رئوف و مهربان داشت. به طوری که در برابر اشک کودکی یتیم به شدت متأثر و منقلب می‌شد. آن حضرت شیفته عدالت بود و با ظلم در هر سطحی به شدت مقابله می‌کرد. در بخشی از سخنان حکیمانه حضرت علی(ع) آمده است: «به خدا قسم اگر با بدن برهنه بر روی خار‌های بیابان مرا بخوابانند و یا در غل و زنجیر مرا حبس کنند و بر روی زمین بکشانند، برای من محبوب تر است از اینکه خدا و رسولش را در روز قیامت ملاقات کنم در حالی که به بندگان خدا ظلم کرده باشم».

فهرست