شیخ حسین افروز امام جمعه اهل سنت شهر سیراف:
امام علی از بهره علمی بالایی برخوردار بود/حامی وحدت و اخوت بود
امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) برای دفاع از حق و حقوق مظلومین تلاش می کرد و تمام وقتش را برای رضای خداوند صرف نمود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ حسین افروز امام جمعه اهل سنت شهر سیراف، به مناسبت سالروز شهادت حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام، در مصاحبه با خبرنگار دفتر پیرامون شخصیت حضرت علی علیه السلام به صحبت پرداخت.
وی گفت: به روایت اهل سنت، سیدنا امام علی بن ابیطالب(ع) در نماز صبح روز جمعه ۱۷ ماه مبارک رمضان ضربت و در نوزدهم ماه مبارک رمضان به شهادت رسیدند. به روایت اهل تشیع ایشان در نوزدهم ماه مبارک رمضان ضربت خورده و در بیست و یکم ماه رمضان به شهادت رسیدند. اگرچه به روایات، ضربت هفدهم و شهادت نوزدهم و یا ضربت سیدنا علی نوزدهم و شهادت بیست و یکم بوده، اما مهم این است که امت اسلام از اخلاق نیکوی ایشان استفاده نموده و خط مشی این بزرگوار را ادامه دهیم. گفتار، کردار و توصیه‌هایی که سیدنا علی کرده‌اند را دنبال نماییم.
شیخ حسین افروز افزود: حضرت علی علیه السلام حامی مستضعفان بود. هدفش این بود که دستورات خداوند و پیامبرش حضرت محمد(ص) را به طور احسن مو به مو اجرا نماید. ترسی از دشمن نداشت. حامی وحدت و اخوت بود. خداوند می فرماید: «أَلا إِنَّ أَوْلِیاءَ اللَّهِ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ». محقق است که دوستان خدا نه ترسی بر ایشان است و نه اندوهگین شوند.
امام جمعه اهل سنت شهر سیراف ادامه داد: امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) برای دفاع از حق و حقوق مظلومین تلاش می کرد و تمام وقتش را برای رضای خداوند صرف نمود.در راه عدالت و رسیدگی به حقوق خلق الله بود. در این دنیای کوچک و زودگذر حتی ساختمانی هم برای خود بنا نکرد. بیاییم از این دوستان خداوند عبرت بگیریم و به دنبال راه اینها باشیم.
وی امام علی علیه السلام را دریای علم خواند و افزود: ابن عباس(رض) می گوید: امام علی از بهره علمی بالایی برخوردار بود. سوال یاران و بزرگان از او و رجوع مردم در حل معضلات به او معروف است. او در علو مقام علمی قرار داشت. ابن ملجم زمانی که با شمشیری که قبلاً زهرآگین کرده بود بر سر مبارک امیرالمؤمنین علی(ع) فرود آورد، حضرت علی(ع) فرمود: «فزت برب الکعبه». رستگار و بهره‌مند گشتم قسم به صاحب کعبه (قبله) الله تبارک و تعالی. و منظور من در تحقق شهادت در راه خدا و رسیدن به رسول الله حاصل شد.

 

فهرست