شناسه خبر: 3325

لینک کوتاه صفحه

https://boushehr.dmsonnat.ir/?p=3325

شیخ خلیل افرا عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور:
با شهادت سیدنا علی رضی الله عنه، اسلام متضرر شد
سیدنا علی رضی الله عنه تنها کسی بود که در خانه نبوت زیر نظر رسول الله(ص) وام المؤمنین خدیجه رضی الله عنها رشد و نمو کرده و حساس ترین مرحله ی زندگی اش در خانه ی آن ها بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ خلیل افرا عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور، به مناسبت سالروز شهادت حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام، در مصاحبه با خبرنگار دفتر پیرامون شخصیت حضرت علی علیه السلام به صحبت پرداختند.
وی گفت: سیدنا علی رضی الله به قول اصح تواریخ در روز جمعه، ده سال قبل از بعثت پیامبر(ص) در مکه متولد شد. مادرش او را حیدر نامید؛ چون این اسم مترادف نام پدرش (اسد) بود و پدرش او را علی نامید.
شیخ خلیل افرا افزود: چون ابوطالب عیالمند بود، رسول الله(ص) تقاضا کرد که علی در خانه ایشان بزرگ شود و این از افتخارات سیدنا علی رضی الله عنه است که در خانه نبوت و محل نزول وحی زیر نظر پدر امت، بزرگ شده است. سیدنا علی از شش سالگی تا پایان هجرت پیامبر(ص) نزد او ماند و حتی بعد از ازدواج با فاطمه رضی الله عنه اتاقی به آخر اتاق زنان پیامبر(ص) اضافه شد و در آنجا اقامت گزیدند.
امام جمعه موقت اهل سنت شهر کنگان گفت: فضایل سیدنا علی رضی الله عنه بسیار زیاد است. از جمله فضایل سیدنا علی رضی الله عنه موارد زیر را می توان نام برد. پیامبر(ص)می فرماید: «هیچ منافقی دوست دار علی نخواهد بود و هیچ مؤمنی کینه علی را در دل نگه نمی دارد». و می فرماید: «خوشبخت کسی است که علی را دوست بدارد چه در زندگی و چه بعد از وفاتش».
رئیس هیئت افتای اهل سنت استان بوشهر خاطر نشان کرد: سیدنا علی رضی الله عنه تنها کسی بود که در خانه نبوت زیر نظر رسول الله(ص) وام المؤمنین خدیجه رضی الله عنها رشد و نمو کرده و حساس ترین مرحله ی زندگی اش در خانه ی آن ها بود. از دیگر فضائل سیدنا علی رضی الله عنه، فتح خیبر بود. چند بار به خیبر حمله شد ولی حتمی صورت نگرفت. پیامبر فرمود: «فردا پرچم را به دست کسی می دهم که توسط او خیبر فتح شود. همه صحابه آرزوی امیر شدن را داشتند. اما پیامبر پرچم را به دست حضرت علی رضی الله عنه داد.
نائب رئیس شورای روحانیت اهل سنت استان بوشهر ادامه داد: از دیگر ویژگی های حضرت علی آن بود که داماد پیامبر(ص) بود. همچنین شجاعت سیدنا علی رضی الله عنه این بود که در شب هجرت که به جای پیامبر(ص) در فراش پیامبر(ص) خوابید. از دیگر شجاعت های او، شجاعت سیدنا علی رضی الله عنه در روز بدر و شجاعت حضرت علی رضی الله عنه در خندق بود.
شیخ خلیل افرا سپس به شهادت امیر المؤمنین سیدنا علی رضی الله عنه اشاره کرد و گفت: با این حادثه شهادت سیدنا علی، اسلام متضرر شد. وقتی که سیدنا علی رضی الله عنه با عبدالرحمن بن ملجم رو در رو می شود و می گوید: چرا این کار را کردی؟ می گوید: من۴۰سال است که دعا می کنم شقی ترین مردم به وسیله این شمشیر کشته شود. حضرت علی رضی الله عنه فرمود: «ان شاءالله به آرزویت برسی». چون ابن ملجم خودش با همان شمشیر قصاص شد.
وی گفت: در مدتی که سیدنا علی زنده بود به فرزندانش فرمود: «اگر کشته شدم فقط قصاص بگیرید و او را شکنجه ندهید. او را در جایی بد زندانی نکنید و غذا را از او منع نکنید. هر چه خودتان می خورید به او هم بدهید. اگر زنده ماندم یا قصاص می گیرم یا رهایش می کنم. مشهور است که سیدنا علی رضی الله عنه در موقعی که ضربت به او وارد شد فرمود: «فزت و رب الکعبه»؛ قسم به پروردگار کعبه رستگار شدی.
عضو شورای برنامه ریزی خاظر نشان کرد: سیدنا علی در زمانی در حالت بیماری بود به پسرهایش نصیحت کرد که با قبیله ی قاتل کاری نداشته باشید و به آن ها سفارش کرد که با مردم مهربان باشید و به کتاب الله و سنت پیامبر(ص) عمل کند. همه اش کلمه «لا اله الا الله» می گفت تا اینکه به رفیق اعلی پیوست. رضی الله عنه وارضی.

فهرست