شناسه خبر: 3312

لینک کوتاه صفحه

https://boushehr.dmsonnat.ir/?p=3312

سیدحسن حسینی امام جمعه اهل سنت جزیره شیف:
هیچکس به اندازه حسن(ع) به پیامبر خدا شباهت ظاهری نداشت
از جمله فضیلت هایی که می توان برای امام حسن ذکر کرد نامگذاری اوست. رسول الّله برای او اسم انتخاب کرد و در گوشش اذان گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، سیدحسن حسینی امام جمعه اهل سنت جزیره شیف، در مصاحبه با خبرنگار دفتر به بیان فضائل امام حسن مجتبی علیه السلام پرداخت.
وی گفت: پدرش حضرت علی و مادرش فاطمه دختر حضرت محمّد صلی الله علیه و سلم است. او در سال سوم هجرت در مدینه به دنیا آمد و شباهت ظاهری زیادی به رسول اللّه داشت. امام حسن به خاطر سن پایینش در هیچکدام از جنگ های پیامبر صلی اللّه علیه و سلم شرکت نکرد. وقتی که جدّش رسول الّله وفات نمود هفت سال بیشتر نداشت. ولی به خاطر جایگاهی که در نزد رسول خدا داشت حضرت عمر از پرداختی بیت المال برای او نیز سهمی در نظر می گرفت و امام حسن را جزء اهل بدر به شمار می آورد.
سید حسن حسینی ادامه داد: امام حسن از جمله کسانی بود که وقتی حضرت عثمان در خانه ش مورد محاصره قرار گرفت از او دفاع می کرد تا اینکه نهایتاً عثمان او را از این کار باز داشت. و وقتی که پدرش حضرت علی به خلافت رسید او همواره در جوار پدر و از جمله حامیانش بود.
امام جمعه اهل سنت جزیره شیف افزود: انس بن مالک رضی الله عنه می گوید: هیچکس به اندازه حسن به پیامبر خدا شباهت ظاهری نداشت.
وی در ادامه به بیان فضیلت های امام حسن مجتبی علیه السلام پرداخت و گفت: از جمله فضیلت هایی که می توان برای امام حسن ذکر کرد نامگذاری اوست. رسول الّله برای او اسم انتخاب کرد و در گوشش اذان گفت. رسول خدا حسن و حسین را در آغوش می گرفت و اینگونه دعا می کرد: خدایا من آن ها را دوست دارم، تو نیز آن ها را دوست بدار «اللّهم إنی أحبُّهما فأحبَّهما».
سید حسن حسینی خاطر نشان کرد: حسن و حسین سرور جوانان بهشت هستند. رسول الله صلی الله علیه و سلم در مورد حسن و حسین اینگونه می فرمود: آن ها دو گل خوشبوی من در دنیا هستند. «هما ریحانتای من الدنیا». پیامبر در حضور شخصی به نام اقرع بن حابس، حسن و حسین را به آغوش می کشید و می بوسید. اقرع به او می گوید: من ده تا بچه دارم و هیچکدام را نمی بوسم. رسول خدا فرمود: «من لا یُرحم لا یَرحم». کسی که نسبت به دیگران محبت و مهربانی نداشته باشد متقابلاً آن را دریافت نمی کند.
امام جمعه جزیره شیف در ادامه گفت: وقتی پیامبر به سجده می رفت حسن و حسین از کمرش بالا می رفتند که یاران پیامبر خواستند مانع شوند اما رسول الله به خاطر محبت و علاقه ای که به آن دو داشت اجازه نداد مانعشان شوند. امام حسن شخصی اصلاح طلب که حفظ جان و مال مسلمانان اهمیت زیادی برای او داشت که عدم جنگ و درگیری با معاویه خود بیانگر همین مسئله است.
وی افزود: رسول خدا در حالی بر منبر بودند و حسن در کنارش بوده اینگونه فرمودند: این فرزندم سیّد است و من امید این را دارم که خداوند به وسیله او بین دو گروه از مسلمین صلح برقرار کند. حسن در آن روز پسر بچه ای بیش نبوده اما قول رسول الله را می توان پیش بینی و معجزه ای به شمار آورد که در بعدها رخ داد. امام حسن فرمانده لشکر اهل عراق با معاویه که فرمانده لشکر اهل شام بود بدون جنگ و درگیری صلح داد.

فهرست