شناسه خبر: 3308

لینک کوتاه صفحه

https://boushehr.dmsonnat.ir/?p=3308

شیخ ابراهیم معرفت عظیمی امام جمعه روستای زبار:
امام حسن(ع) قهرمان مبارزه با فقر است
این قهرمانی را به راحتی می توان در تمام ادوار زندگی سیاسی و اجتماعی ایشان چه در زمانی که در کوفه بود و چه زمانی که در مدینه تشریف داشتند قابل مشاهده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ ابراهیم معرفت عظیمی امام جمعه روستای زبار، در مصاحبه با خبرنگار دفتر به بیان فضائل امام حسن مجتبی علیه السلام پرداخت.
وی ابتدا به مبارزه با فقر اشاره کرد و گفت: امام حسن(ع) قهرمان مبارزه با فقر است و این قهرمانی را به راحتی می توان در تمام ادوار زندگی سیاسی و اجتماعی ایشان چه در زمانی که در کوفه بود و چه زمانی که در مدینه تشریف داشتند قابل مشاهده است. امضاء معاهده صلح برای حفظ جان و مال و آبرو و زندگی مسلمین، و نیز همراهی جانانه اش با محرومان جامعه و تقسیم مکرر اموالش با مستمندان، شاهد بر این مدعا است.
شیخ ابراهیم معرفت عظیمی ادامه داد: اما امروز مدعیانی دیده می شوند که با انتخاب سیاست های غیر قابل دفاع به استقبال فقر رفته و جامعه ای را با روش های تند و اشتباه سیاسی خود به کام فقر کشیده و مدیرخانواده ها را شرمنده عزیزانشان می کنند. و از طرفی با برخی سیاست های اقتصادیِ نقدشده، باعث تقسیم فقر می شوند.
امام جمعه روستای زبار سپس به بیان حکایتی پرداخت و گفت: مردی نزد امام حسن(ع) رسید و گفت: ای پسر امیرمؤمنین! تورا سوگند می‌دهم به آن که به شما نعمت عنایت کرده؛ حق مرا از دشمنم بگیری؛ دشمنی بسیار ستمگر و ظالم است و نه احترام پیر را نگه می دارد و نه به کودک رحم می کند. امام حسن (ع) که به پشتی تکیه داده بود جلو آمد و فرمود: دشمن تو کیست تا حق شما را از او بگیرم؟ مرد گفت: فقر! امام(ع) لحظه‌ای سکوت کرد و سپس به خادمش فرمود: هر آنچه ذخیره داریم بیاور. خادم پنج هزار درهم آورد و امام(ع) همه آن را به آن شخص داد و فرمود: به حق این قسم‌هایی که بر من خوردی، هر وقت دوباره این دشمن جفاکار نزد تو آمد، برای رفع ظلم او نزد من بیا.
وی سپس به مبارزه با تملق و چاپلوسی اشاره کرد و افزود: خجالت دیگری از حضرت امام حسن (ع) می کشیم‌ نهادینه شدن «تملق و چاپلوسی» است. چقدر دور از اخلاق اند کسانی که برای ادامه حکمرانی خود در یک وزارتی و یا مدیریتی و .. تملق گویِ ارباب قدرت می شوند. با مراجعه به افکار عمومی به راحتی می توان وزیر، وکیل و رئیس چاپلوس را به عین دید. آنان که در سخت ترین شرائط فقر و بیماری کرونا و… وظیفه اصلی را فراموش کرده اند و هر روز به نوعی متملقانه هستند.
شیخ ابراهیم معرفت عظیمی سپس به بیان حکایتی در این موضوع پرداخت و گفت: برخورد جدیِ امام حسن(ع) با یک فرد متملق را ببینید که به او فرمود: سفارش من به تو این است که مبادا در جایی مرا مدح و ثنا کنی، یا در حضور من دروغ بافی کنی، و یا در نزد من از کسی بدگویی کنی.
وی افزود: رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند: «اذا رأیتم المداحین فحثوا فی وجوههم التراب». آن شخص وقتی دید امام حسن(ع) با چاپلوسی و چاپلوسان میانه ای ندارد، به امام عرض کرد: پس اجازه بده مرخص شوم. امام فرمود: هر وقت خواستی مرخص هستی.

فهرست