شیخ ابراهیم معرفت عظیمی امام جمعه دهستان زبار:
در بین ماه‌های قمری، ماه مبارک رمضان، از قداست بسیاری برخوردار بوده و فضلته علی الشهور است
رمضان، ماهی است که خداوند او را عظمت و کرامت و شرافت، و فضیلت نسبت به ماه‌های دیگر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ ابراهیم معرفت عظیمی امام جمعه دهستان زبار طی صدور بیانیه ای در مورد ماه مبارک رمضان به بیان فضایل کلی ماه رمضان و فوائد و برکات روزه پرداخت. وی گفت: در بین ماه‌های سال قمری، ماه مبارک رمضان، از قداست بسیاری برخوردار بوده و فضلته علی الشهور… است؛ رمضان، ماهی است که خداوند او را عظمت و کرامت و شرافت، و فضیلت نسبت به ماه‌های دیگر داد.
امام جمعه روستای زبار ادامه داد: رسول خدا (ص) می‌فرماید: «اگر کسی در این ماه، یک آیه از قرآن، تلاوت کند، ثوابش مثل کسی است که در غیر ماه رمضان، یک بار قرآن را ختم کرده باشد». نیز نقل شده است: «هرکس در ماه رمضان، صدقه‌ای بدهد خداوند هفتاد نوع، بلا را از او دور می‌کند».
شیخ ابراهیم معرفت عظیمی به بیان احادیثی از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم پرداخت و گفت: «الصوم لی وانا اجزی به»؛ روزه برای من است و اجر و جزای آن را خودم می دهم. قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم: «تسحروا فان فی السحور برکه»؛ سحری بخورید به درستی که در سحر برکتی است. و در حدیثی دیگر از رسول خدا آمده است: «تسحروا و لو بجرعه من ماء»؛ سحری بخورید و لو مقدار کمی از آب باشد.
وی افزود: حضرت علی(ع) از پیامبر صلی الله علیه و سلم نقل می‌ کند: «مؤمنی نیست که ماه رمضان را به حساب خدا، روزه بگیرد، مگر آن که خدای تبارک و تعالی، هفت خصلت را برای او لازم گرداند. هرچه حرام در پیکرش باشد محو و ذوب گرداند. به رحمت خدای عزوجل نزدیک می‌شود. (با روزه خویش) خطای پدرش حضرت آدم را می‌پوشاند. خداوند لحظات جان دادن را برای او، آسان کند. از گرسنگی و تشنگی روز قیامت در امان است. خدای عزوجل از خوراکی‌های لذیذ بهشتی او را نصیب دهد؛ و بالاخره خدای عزوجل، برائت و بیزاری از آتش دوزخ را به او عطا فرماید».
امام جمعه روستای زبار در ادامه به ویژگی ها و فضائل ماه رمضان و فوائد روزه پرداخت.

ماه نزول قرآن
اولین ویژگی و امتیاز ماه مبارک رمضان، نزول قرآن کریم بر قلب منور پیامبر صیل الله علیه و سلم برای نجات و هدایت انسان‌ها در این ماه است. چنانکه خدای سبحان می‌فرماید: «ماه رمضان، ماهی است که قرآن به عنوان راهنمایی مردم و نشانه‌های هدایت و فرق میان حق و باطل در آن، نازل شده است.» (بقره/۱۸۵) در آیه دیگر می‌فرماید: «ما قرآن را در شب مبارک فرو فرستادیم.» (دخان/۲)

شب قدر و تعیین سرنوشت
دومین ویژگی که باعث فضیلت ماه مبارک رمضان شده است، قرارگرفتن شب قدر و تعیین سرنوشت، در این ماه نورانی است. چنانکه در سوره قدر می‌خوانیم: «ما آن ]قرآن[ را، در شب قدر، نازل کردیم؛ و تو، چه می‌دانی شب قدر چیست؟ شب قدر ]در مقام و مرتبه[ از هزار ماه، بهتر و بالاتر است.

میهمانی و ضیافت الهی
نزول قرآن، وقوع شب قدر، نزول ملائکه و روح، تقدیر سرنوشت و… هرکدام مائده‌های آسمانی و غذا‌های معنوی است و سبب شده ماه مبارک رمضان، به عنوان ماه ضیافت و میهمانی الهی، نامگذاری شود، لذا پیامبر اکرم(ص) در آستانه ماه مبارک رمضان، این گونه می‌فرماید: «ای مردم! ماه با برکت و رحمت و آمرزش، به شما روی آورده است، این ماه، نزد خدا بهترین ماه است و روزهایش، بهترین روز‌ها و شب هایش، بهترین شب ها، و ساعاتش بهترین ساعات. دراین ماه، شما به میهمانی خدا، دعوت شده اید و در زمزه بهره‌مندان از کرامت خداوند، قرارگرفته اید. در این ماه خواب شما، عبادت است و اعمال شما، پذیرفته، و دعایتان به اجابت می رسد.
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم خطاب به جابر می‌فرماید: «ای جابر! در ماه رمضان، هر کسی، روز آن را روزه بدارد و جزئی از شبش را به عبادت بپردازد، و شکم و شرمگاه خویش را، پاک نگه دارد، و زبانش را حفظ کند، همان طوری که از این ماه، خارج می‌شود از گناهان خویش خارج می‌شود.
یاران پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در دعای خود، هنگام حلول ماه مبارک رمضان، این گونه مناجات می‌ کردند: «به وسیله روزه این ماه، یاریمان ده؛ تا اندام خود را، از معاصی تو، نگه داریم و آن‌ها را به اعمالی واداریم که خشنودی تو را فراهم می‌آورد، تا با گوش هایمان، سخنان بیهوده نشنویم و با چشمانمان به دیدن چیز‌های لهو نشتابیم و دستانمان را به سوی حرام، نگشاییم و با پاهایمان به سوی آنچه منع شده، پا نگذاریم و با شکم هایمان، جز آنچه را، تو حلال کرده ای، در خود جای ندهیم و زبان هایمان، جز به آنچه، تو خبر داده‌ای و بیان فرموده ای، گویا نشود، و رنج نکشیم، جز برای آنچه به پاداش تو، نزدیک می‌کند و به جا نیاوریم، مگر چیزی را که از کیفر تو، نگه می‌دارد.»
ضیافت الهی، علاوه بر خودداری و امساک از خوردن و آشامیدن و دوری از اموری که روزه را باطل می‌کند، امور دیگری را نیز باید رعایت نماید، تا بتواند در زمره روزه داران واقعی قرار گیرد؛

جوارح و اغضا همچنین از گناه باز دارند و روزه باشند
چشم، گوش، زبان، دست و پا و سایر اعضای خود را از ارتکاب به گناه حفظ کند و در چارچوب موازین شرعی، از نعمت‌های بزرگ خدا استفاده کند.

تندرستی در روزه
دانشمندان و پزشکان اعتقاد دارند: با روزه دارى، قند خون در کبد مى ریزد و چربى هایى که در زیر پوست ذخیره شده اند و پروتئین هاى عضلات و غدد و سلول هاى کبدى آزاد مى شوند و به مصرف تغذیه مى رسند.

روزه در تمام ادیان
لزوم روزه دارى در تمام ادیان تأکید شده است. در روزه، ابتدا گرسنگى و گاهى نوعى تحریک عصبى و بعد ضعفى احساس مى شود، ولى در عین حال، کیفیات پوشیده اى که اهمیت زیادى دارند، به فعالیت مى افتند و بالاخره تمام اعضا، مواد خاص خود را براى نگه دارى و تعادل محیط داخلى و قلب، قـربـانى مى کنند و به ایـن تـرتیب روزه تمام بافت هاى بدنى را مى شوید و آن‌ها را تازه مى کند.

معالجه با روزه
روش معالجه با روزه، شست و شوى اعضاى بدن تعبیر شده، که در آغاز روزه دارى، زبان باردار است، عرق بدن زیاد است، دهان بدبو است و گاه آب از بینى راه مى افتد، که همه این‌ها علامت شروع شست و شوى کامل بدن است. پس از سه چهار روز بو بـرطـرف مى شود، اسیداوریک ادرار کاهش مى یابد و شخص احساس سبکى و خوشى خارق العاده اى مى کند. در این حال اعضا هم استراحتى کافى دارند.
دانشمندان از فواید روزه دارى مى نویسند: فایده بزرگِ کم خوردن و پرهیز نمودن از غذا‌ها در یک مدت کوتاه آن است که، چون معده در طول مدت یازده ماه مرتب پر از غذا بوده، در مدت یک ماه روزه دارى مواد غذایى خود را دفع مى کند و همین طور کبد که براى حل و هضم غذا مجبور است دائماً صفراى خود را مصرف کند، در مدت سى روز ترشحات صفراوى را صَرف حل کردن باقى مانده غذاى جمع شده خواهد کرد. دستگاه هاضمه در نتیجه کم خوردن غذ، اندکى فراغت حاصل نموده و رفع خستگى مى نماید. روزه یعنى کم خوردن و کم آشامیدن در مدت معینى از سال و این بهترین راه معالجه و حفظ تندرستى است، که طب قدیم و جدید را از این حیث متوجه خود ساخته. مخصوصاً امراضى را که بر دستگاه هاضمه، به خصوص کلیه و کبد عارض مى شود و به توسط دارو نمى توان آن‌ها را علاج نمود، روزه به خوبى معالجه مى نماید. چنان چه بهترین دارو براى برطرف ساختن سوء هاضمه نیز روزه گرفتن است. مرض مخصوص کبد هم که موجب یرقان مى گردد، بهترین طریق معالجه اش همانا روزه گرفتن است، چه آن که ایجاد این مرض اغلب اوقات به واسطه خستگى کبد است که در موقع زیادى عمل و فعالیت، نمى تواند صفرا را از خود بگیرد.

دعای پیامبر(ص) هنگام رویت هلال رمضان
رسول الله صلی الله علیه و آله اذا اهل هلال شهر رمضان استقبل القبله ” و رفع یدیه و قال ” اللهم اهله علینا بالامن و الایمان، و السلامه و الاسلام، و العافیه …)
رسول الله (صلی الله علیه و آله) هنگامی که رویت هلال رمضان می‌فرمود، رو به قبله می‌نمود و دست‌های مبارکش را بلند می‌کرد؛ و می‌گفت: پروردگارا این ماه را بر ما نو گردان به امن و امان، و سلامتی و اسلام، و تندرستی و….)

دعای امام علی (علیه السلام) هنگام رؤیت هلال رمضان
امیرالمؤمنـین (علـیه السلام) می‌فرماید: «اللهم انی اسالک خیر هذا الشهر، و فتحه و نوره، و نصره، و برکته و طهوره، و رزقه، و اسئلک خیر ما فیه و خیر ما بعده، و اعوذ بک من شر ما فیه و ما بعده، اللهم ادخله علینا بالامن و الایمان، و السلامه و الاسلام، و البرکه و التقوی، و التوفیق لما تحب و ترضی».

منکر روزه مرتد خوانده می شود
روزه، خودداری از انجام برخی کار‌ها از جمله خوردن و آشامیدن از اذان صبح تا اذان مغرب است. دستور روزه گرفتن در ماه رمضان و بسیاری از احکام مربوط به آن در سوره بقره آمده است. وجوب روزه ماه رمضان را از ضروریات دین و منکر آن را مرتد دانسته‌اند.

شب قدر
اهل‌سنت شب ۲۷ رمضان شب قدر بودن تاکید بیشتری دارند.

نماز مستحبی(تراویح)
اهل سنت در هر شب بعد از نماز عشا نماز مستحبی به صورت دو رکتی حداقل ۸ تا و غالبا۲۰ رکعتی می‌خوانند. این نماز در اصطلاح نماز تراویح و به تبعیت از خلیفه دوم این نماز را به صورت جماعت‌ می‌خوانند.

و اعتکاف در دهه آخر

 

فهرست