شیخ ابراهیم مقدسی امام جمعه اهل سنت بخش چاه مبارک:
نشر امید و بشارت در دلِ مردم، یکی از اهداف پیغمبران بوده است
رسول الله همیشه دوست داشت که شادی و سرور، در دلِ یاران خود وارد کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ ابراهیم مقدسی امام جمعه اهل سنت بخش چاه مبارک در خطبه های جمعه این هفته پیرامون بشارت به مؤمنان سخن گفت.
وی بیان کرد: خداوند متعال پیغمبران را فرستاد تا مردم را به سوی آنچه در آن خیر آن ها است، هدایت کنند. پس هر کس از آن ها پیروی کرد در این دنیا و در آخرت به پیروزی و رستگاری رسیده است. خداوند متعال می فرماید: «و ما نُرسل المرسلین إلاّ مُبشـِّرین و مُنذرین فمن آمن و أصلح فلا خوفٌ علیهم و لا هم یحزنون»؛ و ما نفرستادیم پیغمبران را، مگر بشارت دهنده و إنذار دهنده. پس هر کس به آن ها ایمان آورد و کار نیک انجام داد، بر آن ها ترسی نخواهد بود، و آن ها اندوهگین نیستند،
ابراهیم مقدسی افزود: نشر امید و بشارت در دلِ مردم، یکی از اهداف پیغمبران بوده است. خداوند متعال خطاب به پیغمبر علیه الصلاه والسلام فرمودد: «یاأیها النبی إنا أرسلناک شاهداً و مبشٍّراً و نذیراً و داعیا إلی الله و بإذنه و سراجاً مُنیراً، و بشِّرالمؤمنین بأنَّ لهم من الله فضلاً کبیراً». پس رسول الله همیشه دوست داشت که شادی و سرور، در دلِ یاران خود وارد کند. می فرمودد: «بشِّروا و لاتُنَفِّروا و یسِّروا و لاتُعسِّروا». افرادِ بشارت دهنده باشید، نه افرادِ ناأمیدکننده. آسان گیرنده باشید نه سخت گیرنده. پس بشارت به خیر و به آنچه انسان را شاد می کند. و آسان گرفتن در کارها و برخورد نیکو با مردم. از سفارشات پیغمبر به مسلمانان بوده است.
امام جمعه اهل سنت بخش چاه مبارک گفت: خداوند متعال قرآن را نازل فرمودد تا به وسیله پیغمبرش، مردم را به راه های خیر و رستگاری هدایت کند. و آن ها به آنچه سبب سعادت آن ها در دنیا و آخرت می شود بشارت بدهد. خداوند متعال می فرماید: «و نزَّلنا علیک الکتاب تبیاناً لکلِّ شیء، و هُدیً و رحمهً و بُشری للمؤمنین».
وی خاطر نشان کرد: خداوند متعال بندگانش را به أجر و پاداش بزرگی از طرف خود بشارت داده است. «و بشِّرالمؤمنین بأنَّ لهم من الله فضلاًکبیراً». خداوند متعال این اجر و پاداش بزرگ را در قرآن بیان می کند و آن جنّت است. که برای آن ها، در آن هر چه می خواهند خواهد بود. و کارهایی که سبب خیر و بشارت برای مؤمن و حصول فضل خدا و سعادت انسان می شود زیاد است. اول اینکه، انسان زیاد عمل صالح انجام دهد. عمل صالح و نیکوکه نفع آن هم به خود انسان برسد و هم به سایر مردم. تلاوت، گوش دادن و عمل به آیات قرآن و پیروی از راهنمایی های قرآن از اعمال صالح است که ثمره آن حصول خشنودی خدا و بشارت خیر برای انسان است.
شیخ ابراهیم مقدسی به دیگر اعمالی که مایه سعادت انسان و دیگران می شود اشاره کرد و گفت: نماز و روزه از اعمال صالحه است. که انسان به سبب آن به خشنودی خدا می رسد و برای او بشارتی خیر است. همچنین ذکر و یاد خدا سبب مغفرت گناهان انسان و بشارت خیری برای او است. هر کسی بشارت خوب از خدا بخواهد در گفتار و کردارش برای مردم نیکویی کند. و این با سعی و کوشش درکمک کردن به مردم، فقرا و نیازمندان حاصل می شود.
امام جمعه چاه مبارک بیان کرد: از پیغمبر روایت شده است: «بهترین کارها نزد خداوند، سرور و شادی است که انسان بر قلب مسلمانی وارد کند». و در موارد ذکر شده، آیات و احادیث فراوانی در قرآن و سنت پیغمبر آمده است.
وی در خطبه دوم خود به مناسبت آغاز ثبت نام کاندیداها برای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا، از حاضرین و کسانی که توانایی خدمت به مردم دارند برای کاندید شدن دعوت نمود. عضویت در شورا برای کسانی که توانایی خدمت دارند یک وظیفه شرعی است. خدمت به مردم در اسلام عبادت به حساب می آید. هر مسؤلیتی در اسلام از ضمن آن مسئولیت در شورای اسلامی، یک امانت است که انسان مؤمن مأمور است امانتی که به دست گرفته را به نحو احسن ادا کند. اگر آن امانت به نحو احسن انجام داد برای او عبادت و اجر و ثواب است. اما اگر در امانت و مسؤلیتی که به او محوّل شده است، قصور کند و آن را به درستی انجام ندهد، برای او در آخرت اندوه و پشیمانی به بار خواهد آورد.

فهرست