شناسه خبر: 3124

لینک کوتاه صفحه

https://boushehr.dmsonnat.ir/?p=3124

شیخ ابراهیم مقدسی امام جمعه بخش چاه مبارک:
تزکیه نفس از نشانه های رستگاری انسان است
تزکیه نفس با اطاعت و عبادت و بندگی خدا و دوری از تمام منهیّات و حرمات الهی حاصل می گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ ابراهیم مقدسی امام جمعه بخش چاه مبارک در خطبه های جمعه این هفته گفت: در حقیقت دنیا میدان کار، کوشش و تلاش در زمینه های مختلف و امید است. همچنان دنیا خالی از سختی، آسانی و گرفتاری نیست. خداوند متعال می فرماید: «لقد خلقنا الإنسان فی کبد»؛ ما انسان را در سختی خلق کردیم. یعنی در شدت و سختی در مواجه بودن با دنیا. اما انسان مسلمان و خوش بین و تلاشگر، همیشه به چیزهای خوب دنیا که زیاد است نگاه می کند، و دل او به خاطر ایمان، همیشه به زندگی امیدوار است، و به همین امیدواری، همیشه در حال تلاش و کوشش، برای زندگی بهتر برای خود ودیگران است. این چیزی است که پیغمبر اسلام ما را به آن دستور و تشویق نموده است.
وی افزود: رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: «اگر قیامت برپا شد، و در دست شما یک نهال خرما باشد، پس اگر بتواند آن نهال را قبل از قیام قیامت بکارد، پس بکارد. این یک نوع تشویق به کار خیر است. کار خیری که هم انسان از آن بهره می برد و هم دیگران. و نیز انسان باید از کارهای خوب و نافع، تا آخر عمر انجام دهد و از آن دست برندارد. پس انسان همیشه باید در زندگی، انسان مثبتی باشد، و همیشه به آینده خوب امیدوار باشد. و به حرف کسانی که مردم را ناامید می کنند و از کار خیر باز می دارند گوش نکند.
بلکه همیشه به رحمت خداوند امیدوار باشد، زیرا خداوند جز خیر، برای بندگانش نمی خواهد.
امام جمعه چاه مبارک در ادامه ضمن بیان حدیثی گفت: در حدیث آمده است: هر کسی بگوید مردم هلاک شده اند، پس در حقیقت او هلاک شده است. و در روایتی: او سبب هلاک آن ها شده است. زیرا او مردم از رحمت، مغفرت و بخشش الهی، ناامید کرده است.
شیخ ابراهیم مقدسی بیان کرد: چه خوب است که انسان همیشه در زندگی و در مسئولیتی که دارد انسان خوش بین و امیدواری باشد. هم در مسئولیت فردی و هم در مسئولیت اجتماعی. بلکه همه افراد یک شهر و جامعه، این امیدواری در آن ها باشد. و همیشه انتظار خوبی ها و خوشی ها از خداوند متعال باشند. و همیشه برای زندگی خوب و هدفی که دارند، سعی و تلاش کنند و امیدوار باشند.
وی خاطر نشان کرد: انسان همیشه در درجه اول برای اینکه انسان موفقی باشد و امید به رحمت و توفیقات داشته باشد، باید نفس خود را تزکیه کند، و درجه ایمان خود را بالا ببرد. خداوند متعال می فرماید: «قد افلح من زکّاها»؛ در حقیقت کسی به رستگاری رسیده است که نفس خود را تزکیه کرده است و تزکیه نفس با اطاعت و عبادت و بندگی خدا و دوری از تمام منهیّات و حرمات الهی حاصل می گردد.
امام جمعه چاه مبارک یکی از دلایل مثبت و خوش بین بودن انسان را استفاده از کلمات خوب و مفید در سخنان دانست و افزود: از دیگر دلایل انسان مثبت و خوش بین آن است که همیشه دیگران را به کارهای خوب تشویق کند. به زندگی و آینده خوب بشارت دهد. اگر مشکلی دارند، آن ها را به برطرف شدن مشکل امیدوار کند. رسول الله می فرماید: «بشّروا ولاتنفّروا، و یسّروا و لا تعسّروا». و در حدیثی دیگر می فرماید: «الکلمه الطیبه صدقه».
شیخ مقدسی گفت: انسان مؤمن و مثبت، همیشه با اخلاق خوب و رفتار خود با دیگران، امتیاز و برتری دارد. و همیشه با چهره خندان با آن ها مقابله می کند و همیشه به آن ها امیدواری می دهد و تلاش می کند که همیشه سرور و شادی بر بندگان خدا وارد کند. همیشه از کارهای مثبت دیگران و کارهایی که در جامعه انجام می شود قدردان است. خوبی های دیگران را بازگو می کند. اگر خطائی از آن ها سر بزند، با حکمت و به نحو شایسته و در پنهانی، بین خود و آن ها نصیحت می کند.

فهرست