شیخ یوسف ابراهیمی امام جمعه سهموجنوبی:
از اهداف بزرگ انقلاب اسلامی، ایجاد انقلاب واقعی اسلامی در وجود هر شخص ایرانی بود
رهبر فقيد انقلاب مي دانست اين انقلاب درونى حاصل نمي شود الا در پرتو آزادي فكري و اعتقادي.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ یوسف ابراهیمی امام جمعه سهموجنوبی در خطبه های جمعه این هفته به بررسی شعار انقلاب جمهوری اسلامی، «استقلال، آزادی» از منظر قرآن و سنت پرداخت و گفت: یکی از مهمترین مواردی که اسلام در تعالیم و قانونگذاری خود به شدت به آن توجه داشته است، ایجاد شخصیت مستقل مسلمان است. این استقلالیت باعث می شود که مسلمان بتواند شخصیت خود را در شخصیت کسانی که در دین با او مغایرت دارند، حل نکند. چه در اعتقادات، عبادت یا رفتار آن ها.
وی ادامه داد: مسلمان حامل بزرگ ترین پیام و کامل ترین دین است. خداوند او را برگزیده است تا به این دین که راه سعادت دنیا و آخرت است، وفادار باشد. و این مستلزم آن است که مسلمان شخصیتی مستقل و منحصر به فرد داشته باشد تا بتواند حقیقتی را که با اوست گسترش دهد.
شیخ یوسف ابراهیمی خاطر نشان کرد: مسلمان باید پیشگام راه و رهبر راهی باشد که شخصیتش در دیگران حل نشود. بلکه دیگران در آن حل می شوند. باید پیشوا باشد، زیرا او با حقیقت است. اگر شخصیت مسلمان از بین برود، و او از دیگران تقلید کند، حقیقتی که با او است و دین واقعی که حمل می کند از بین می رود. بنابراین، بزرگ ترین جنایت علیه دین این بود که یک مسلمان از شخصیت اسلامی و هویت ایمانى دور شود، و از کسانی که در دین و عقیده با او در تضاد هستند تقلید کند.
امام جمعه سهمو جنوبی افزود: اسلام در بسیاری از قوانین خود علاقه مند به دستیابی به استقلال در شخصیت یک مسلمان، تحکیم آن در ذهن و فکر خود، و کاشت آن در قلب و ضمیر خود است.
وی در ادامه به موضوع استقلال در مسئولیت پذیری اشاره کرد و گفت: اسلام به ما می آموزد هر شخصی در برابر اعمال خود مسئول است و در قبال آنچه مرتکب شده است پاسخگو خواهد بود. «کُلُّ نَفْسٍ بِمَا کَسَبَتْ رَهِینَهٌ»، «وَلَا تَزِرُ وَازِرَهٌ وِزْرَ أُخْرَى».
شیخ ابراهیمی سپس به استقلال در اعتقاد پرداخت و بیان کرد: اسلام نمی خواهد یک مسلمان افسار ذهن خود را به دیگران بسپارد و پیرو او باشد. که او را به هر کجا که می خواهد هدایت کند. بلکه می خواهد از نظر او استقلال داشته باشد. چیزی جز آنچه فکر می کند صحیح نیست، بیان کند. و او فقط آنچه را که فکر می کند درست است باور دارد. «بَلْ قَالُوا إِنَّا وَجَدْنَا آبَاءَنَا عَلَى أُمَّهٍ وَإِنَّا عَلَى آثَارِهِمْ مُهْتَدُونَ». «قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُمْ بِوَاحِدَهٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَى ثُمَّ تَتَفَکَّرُوا مَا بِصَاحِبِکُمْ مِنْ جِنَّهٍ إِنْ هُوَ إِلَّا نَذِیرٌ لَکُمْ بَیْنَ یَدَیْ عَذَابٍ شَدِیدٍ». قُلْ هَاتُوا بُرْهَانَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ صَادِقِینَ»؛ «أفلا یتدبرون – أفلا یتفکرون».
امام جمعه سهموجنوبی ادامه داد: برای اینکه اسلام استقلال شخصیت را در اعتقاد برقرار کند، آزادی عقیده را تصمیم گرفت (در دین هیچ اجباری وجود ندارد). زیرا اعتقاد ناشی از عقلی است که به آن قانع شده و وجدانش آن را دلداری داده است. این عقیده است که بر رفتار و زندگی او تأثیر می گذارد. استقلال در ظاهر، مسائل اقتصادی، عبادت و رفتار نیز وجود دارد.
وی سپس به اهداف انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: از اهداف بزرگ انقلاب اسلامی ایران این بود که یک انقلاب واقعی اسلامی در وجود هر شخص ایرانی به وجود بیاورد. رهبر فقید انقلاب می دانست این انقلاب درونى حاصل نمی شود الا در پرتو آزادی فکری و اعتقادی. و از اصول اساسی انقلاب اسلامی است.
شیخ یوسف ابراهیمی در پایان گفت: چنانچه اگر نتوانستیم شخصیت مستقل اسلامی را الگوی برای جهانیان بسازیم بدانیم در کارمان خللی وجود دارد و باید این خلل را اصلاح نماییم تا به اهداف اساسی انقلاب برسیم.

فهرست