حجت الاسلام والمسلمین گنجی امام جمعه گله دار:
ایمان و اراده قوی، وحدت مردم، مساجد و نفوذ معنوی امام(ره) از عوامل پیروزی انقلاب بودند
نهاد روحانیت افتخار داشته است که اول انقلاب پیشگام بوده است و امروز نیز پیشگام است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، حجت الاسلام والمسلمین گنجی امام جمعه گله دار در نشست روحانیون، اساتید و مدیران مدارس علوم دینی اهل سنت استان بوشهر گفت: امروز بعد از گذشت ۴۲ سال انقلاب و نظام با اقتدار به پیش می رود و جبهه‌های مختلف را فتح می نماید. دشمنان به اعتراف خود، در نابودی انقلاب ناتوان هستند.
وی در ادامه به عوامل مؤثر در پیروزی انقلاب اشاره کرد و افزود: ایمان و اراده اولین عامل در پیروزی انقلاب بود. اگر کسی به یک هدف ایمان نداشته باشد نمی تواند موفق شود. آنجایی انسان می تواند موفق شود که به هدف، ایمان داشته باشد. زمانی که پیغمبر اکرم، حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم زمانی به پیامبری مبعوث شد و دین مبین اسلام را برای مردم بیان کرد با مشکلات فراوانی روبرو شد. ولی پیامبر(ص) به مکتب ایمان داشت. وقتی که مشرکان قریش توسط ابوطالب به او پیشنهاد دادند دست از دینت بردار و هر چه بخواهی به تو می دهیم. پیامبر(ص) فرمود: اگر خورشید را در دست راست من و قمر را در دست چپ من بگذارند هرگز دست از دینم برنمی دارم تا در این راه کشته شوم.
امام جمعه گله دار ادامه داد: امام (ره) از سال ۴۲ که انقلاب آغاز شد به آن ایمان داشت. به نهضتی که شروع کرد ایمان و اراده قوی داشت. اولین جرقه انقلاب سال ۴۲ زده شد. سخنرانی های حضرت امام و بیانات ارزشمند ایشان بر عیه امریکا و شوروی دو ابرقدرت شرق و غرب و همچنین رژیم طاغوت باعث شد که امام را تبعید نمایند. و در مکان های مختلف زیر شکنجه قرار دادند. اما امام با اراده و ایمانی که داشت دست برنداشتند. حتی در خارج از کشور و در حوزه‌های علمیه، امام مسائل انقلاب را رصد و دنبال می‌کرد.
حجت الاسلام گنجی دومین عامل پیروزی انقلاب را جبهه اسلام و مکتب اسلامی دانست و گفت: مکتب حیات‌بخش و انسان ساز است. اسلام مکتبی است که می‌تواند انسان‌ها را از درون و برون متحول کند و موجب پدید آمدن تحولات عمیق فرهنگی، اجتماعی و تاریخی گردد. این آیین آسمانی در جذب و تحرک بخشیدن به نیروهای باایمان و مقاومت نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. زیرا اسلام دارای قوانینی است که انسان را تا قیامت به هدف نهایی می رساند. دین اسلام، دین کامل است. از سایر مکاتب بی نیاز است و نیازهای مادی و معنوی را تآمین می کند. برنامه‌های آن با فطرت انسان سازگاری دارد.
وی نفوذ معنوی امام(ره) را سومین عامل پیروزی انقلاب برشمرد و افزود: فلسفه امامت و رهبری و تداوم آن در شکل ولایت‌فقیه، قدرت و نفوذ خاصی است که دین اسلام به یک فقیه حاکم می دهد. و حرف از ولایت‌فقیه زدن برای دنیا تازگی داشت. بر طبق آموزه های دینی در زمان غیبت، ولی فقیه می تواند حاکم باشد و حکومت را تشکیل دهد. امام(ره) با همین دیدگاه و ایمان و اخلاصی که داشت توانست در دل های مردم نفوذ کند.
امام جمعه گله دار در ادامه دلایل نفوذ امام در دل های مردم را برشمرد و گفت: صداقت، صلابت، شجاعت و سازش ناپذیری، از جان گذشتگی، قاطعیت، عشق به اسلام، مقام عرفانی و شخصیت علمی و فقاهتی، ساده زیستی، آزاد اندیشی و همدردی با محرومان باعث شد که امام در دل های مردم نفوذ پیدا کند.
حجت الاسلام گنجی وحدت مردم را چهارمین عامل پیروزی انقلاب خواند و بیان کرد: وحدت بحث مهمی است. مقام معظم رهبری می فرماید: وحدت، کلید پیروزی است. امام(ره) فرمود: وحدت رمز پیروزی و رمز بقا است. دشمنان از بدو پیروزی تا به امروز که ۴۲ سال می گذرد راه‌ها و شیوه های مختلفی را اجرا کردند. اولین حیله ای که دشمن به کار برد، تحریک قومیت‌ها بود. بحث مذهب را پیش کشیدند. فکر می کردند شیعه و سنی در مقابل یکدیگر قرار می گیرند و در روزهای اول انقلاب به جان هم می‌افتند و انقلاب به پایان می رسد.
وی ادامه داد: همه اینها خنثی شد. جنگ را تحمیل کردند. جنگی که بر ما تحمیل شد از نظر کارشناسان باید در یک تا دو هفته شکست می خوردیم. چون در رأس حکومت، رئیس جمهور منافق بود و همراه با دشمن بود. آن هم کسی که فرمانده کل قوا را در اختیار داشت. در داخل نیز منافقین فعالیت می نمودند. برخی شهرهای مرزی را دشمن بلافاصله تصرف کرد. دشمن با چندین لشکر جنگی که در خاورمیانه نمونه بود وارد جنگ شد. با خیانت‌های بنی‌صدر برخی از شهرها اشغال شد. ولی در نهایت با فرار بنی صدر و اتحاد بین ارتش و سپاه در زمان جنگ، نه تنها خاکمان را از کشور پس نگرفتیم بلکه ۲۰ بهمن ۶۴ توانستیم از اروند عبور کنیم و فاو که مهمترین جزیره دشمن و تنها دسترسی عراق به دریا بود را از او گرفتیم.
امام جمعه گله دار کانون های نقش آفرین را عامل دیگری در پیروزی انقلاب دانست و خاطر نشان کرد: مساجد یکی از کانون های نقش آفرین است. حوزه‌های علمیه در اول انقلاب تأثیرگذار بودند و امروز نیز تأثیرگذار هستند. نهاد روحانیت افتخار داشته است که اول انقلاب پیشگام بوده است و امروز نیز پیشگام است. در دفاع مقدس روحانیت پیشگام بوده است. به تعبیر امام، از قشر روحانیت بیشترین شهید را دادیم. و افتخار می‌کنیم چون مکتب اسلام مکتب شهادت است.

فهرست