شناسه خبر: 2999

لینک کوتاه صفحه

https://boushehr.dmsonnat.ir/?p=2999

به مناسبت دهه مبارک فجر؛
نماز استسقاء(طلب باران) در بندر سیراف اقامه گردید
از نشانه‌هاى رحمت و لطف وسيع الهى، نعمت توبه و پذيرش توبه از سوى خداوند است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، نماز استسقاء(طلب باران) به امامت حجت الاسلام و المسلمین عاشوری امام جمعه بندر سیراف اقامه گردید.
با گذشت چند ماه از پاییز و زمستان و درحالی که چیزی به پایان فصل بارندگی امسال باقی نمانده است تاکنون سیراف و شهرستان های همجوار در استان های بوشهر و فارس از نعمت باران الهی برخوردار نبوده اند.
به همین دلیل جمعی از مؤمنین و مؤمنات (شیعه و سنی) شهر سیراف به امامت حجت الاسلام عاشوری امام جمعه این شهر و با حضور شیخ حسین افروز امام جمعه اهل سنت بخش سیراف، مسئول عقیدتی پدافند هوایی، روحانیون و مردم در جوار شهدای گمنام سیراف، نماز طلب باران را اقامه و از خداوند متعال خواستند نظر رحمت خود را بار دیگر به این منطقه بازگرداند.
حجت الاسلام عاشوری بعد از اقامه نماز استسقاء در دو خطبه کوتاه از قول قرآن کریم ابراز داشت: «قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَهِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ»بگو ای بندگان من که بر زیان خویش اسراف کرده اید. از رحمت خدا مأیوس مشوید. زیرا خدا همه گناهان را می آمرزد. اوست آمرزنده و مهربان. در تفسیر نمونه آمده است: خداوند همه گناهان را مى آمرزد؛ به دنبال تهدیدهاى مکررى که در آیات گذشته در مورد مشرکان و ظالمان آمده بود در این آیات راه بازگشت را توأم با امیدوارى به روى همه گنهکاران مى گشاید. زیرا هدف اصلى از همه این امور تربیت و هدایت است نه انتقامجوئى و خشونت. با لحنى آکنده از نهایت لطف و محبت آغوش ‍ رحمتش را به روى همگان باز کرده و فرمان عفو آن ها را صادر نموده مى فرماید: ((به آن ها بگو اى بندگان من که بر خودتان اسراف و ستم کرده اید از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را مى بخشد)) که او بخشنده و مهربان است؛ «قل یا عبادى الذین اسرفوا على انفسهم لا تقنطوا من رحمه الله ان الله یغفر الذنوب جمیعا».
وی در ادامه گفت: از نشانه‌هاى رحمت و لطف وسیع الهى، نعمت توبه و پذیرش توبه از سوى خداوند است. توبه به معنى ترک گناه، بازگشت به سوى خدا و عذرخواهى در پیشگاه خداوند است.
حجت الاسلام عاشوری افزود: توبه در اسلام داراى شرایطى است؛ ۱- ترک گناه، ۲- پشیمانى از گناه، ۳- تصمیم بر انجام ندادن دوباره گناه، ۴- تلافى و جبران گناه؛توبه همچون بیرون آوردن لباس چرکین از بدن و پوشیدن لباس پاک و تمیز است. توبه همچون شستشوى بدن آلوده و عطر زدن است.
امام جمعه بخش سیراف خاطر نشان کرد: قرآن در آغاز سوره هود مى‌فرماید: «و ان استغفروا ربکم ثم توبوا الیه»؛ و از پروردگار خود آمرزش بطلبید، سپس به سوى او بازگردید. آوردن استغفار و توبه در یک آیه، حاکى از آن است که این دو با هم تفاوت دارند، اولى به معنى شستشو و دومى به معنى کسب کمالات است. انسان نخست باید خود را از گناهان پاک سازد و سپس خود را به اوصاف الهى بیاراید، نخست هرگونه معبود باطل را از قلب خود بزداید و سپس معبود حق را در آن جاى دهد.

فهرست