شیخ حسین افروز امام جمعه اهل سنت شهر سیراف:
کتاب محصول تجربه های بشری و آموخته‌های دراز مدت انسان‌ها است
ی تردید به همان اندازه که می توانیم از کتاب بهره بگیریم به همان اندازه نیز ممکن است در معرض آفت ها و خطرهای نوشته ناسالم و انحرافی قرار گیریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ حسین افروز امام جمعه اهل سنت شهر سیراف به منسابت هفته کتاب و کتاب خوانی بیانیه ای صادر نمود.
وی ضمن تبریک هفته کتاب و کتاب خوانی به نویسندگان و مؤلین بیان کرد: قال تعالی: «ذلک الکتاب هدی للمتقین»؛ در رأس همه کتاب‌ها، کتاب‌های کتاب آسمانی قرآن است که بر پیامبر خاتم نازل شد. کتاب وسیله ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می‌ماند. کتاب محصول تجربه های بشری و آموخته‌های دراز مدت انسان‌ها است. کتاب‌هایی که دارای آثار علمی و فرهنگی هستند مورد توصیه‌ مهم اولیای دین مبین هستند. چنین کتاب هایی به عنوان یک میراث فرهنگی برای نسل‌های آینده ماندگار می شود.
امام جمعه سیراف، کتاب را سودمندترین و باارزش ترین ذخیره و میراث برشمرد و گفت: به این دلیل کتاب سودمندتر و باارزش تر از هر میراثی است که مایه آرامش روحی بشر است و مطالعه کننده را از تنهایی در می آورد و به او علم، دانش و حکمت می آمورد. اولین آیه ای که بر پیامبر گرامی اسلام نازل شد این بود: بخوان به نام پروردگار جهانیان که تو را خلقت نمود.
شیخ حسین افروز افزود: کتاب خوب می‌تواند برای مطالعه کنندگان ماندگار و مفید باشد. نویسنده ای که کتاب می‌نویسد باید عالم و دانشمند باشد تا مطالب پرمعنا به جامعه ارائه دهد و خواننده بتواند از آن کتاب درس‌های خوبی بیاموزد و لذت ببرد. در حدیث آمده است بعد از وفات هر شخص، سه چیز برای او رضایت بخش و ماندگار است. یکی از آن ها، علم و دانشی است که بعد از خود باقی می‌گذارد. کتاب خوب و با ارزش است که می‌تواند جامعه را اصلاح کند.
وی خاطر نشان کرد: بی تردید به همان اندازه که می توانیم از کتاب بهره بگیریم به همان اندازه نیز ممکن است در معرض آفت ها و خطرهای نوشته ناسالم و انحرافی قرار گیریم. بنابراین لازم است کتاب‌هایی به جامعه تقدیم کنیم که پرمحتوا باشد. فرآورده های علمی و فکری هم باید مطابق استانداردهای عقلانی، دینی و ارزشی تهیه شود تا جامعه را به فساد، تباهی و بیماری نکشاند.
امام جمعه اهل سنت سیراف در پایان بیانیه خود گفت: تجربه نشان داده است فرزندانی که در خانواده های اهل دانش بزرگ می شوند میزان مطالعه به کتابخوانی در آنان نسبت به خانواده‌هایی که تمایل کمتری به کتابخوانی دارند بیشتر است. پس سعی کنیم فرهنگ کتابخوانی در خانواده های خود جا بیندازیم و بر علم و دانش خود بیافزاییم و فرزندان و خود را از علوم محروم نکنیم و نگذاریم فرهنگ کتابخوانی کمرنگ شود.

 

فهرست