شناسه خبر: 2318

لینک کوتاه صفحه

https://boushehr.dmsonnat.ir/?p=2318

شیخ ابراهیم مقدسی امام جمعه شهر چاه مبارک:
انسان درباره محافظت از خود و دیگران مسئول است
انسان درباره محافظت از خود و دیگران مسئول است. نفس انسان، امانت است و از این امانت باید محافظت کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ ابراهیم مقدسی امام جمعه شهر چاه مبارک در نمازجمعه این هفته به ایراد خطبه پرداخت.
شیخ ابراهیم مقدسی، پس از حمد و ستایش خداوند متعال، و درود و صلوات بر محمد و آل و صحب محمد، و سفارش نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، گفت: کوشش انسان در حمایت خود از وقوع در آنچه که به او ضرر می رساند، یا در نظام زندگی او خلل وارد می کند، یا زندگی او به ناخوشایندی می کشاند، امری پسندیده و یک واجب فردی و اجتماعی است. و هیچ عقلی آن را انکار نکرده و هیچ کس در این امر کوتاهی نمی کند.
وی ادامه داد: مگر انسان جاهل، یا کسی که خود را به جهالت می زند و دین مبین اسلام و دستورات او، انسان ها را ضمن توکل بر خدا به استفاده از اسباب هم دستور و تشویق می کند، اسبابی که آن ها را از ضرر محتمل، یا شری که توقع حصول آن را دارند، بازدارد. چنانکه گفته شده است: «الوقایه خیرمن العلاج». و اگر خداوند متعال بنا به حکمتی، تقدیرکرده است که انسان ها در این دنیا، مورد آزمایش و ابتلاء قرار بگیرند چنانکه می فرماید: «ولنبلونکم بشئ من الخوف والجوع ونقص من الأموال والأنفس والثمرات»؛ و شماها را مورد ابتلاء و آزمایش قرار می دهیم، به چیزی از ترس و گرسنگی، و کمبود مال و نفس و ثمرات.
امام جمعه شهر چاه مبارک خاطر نشان کرد: نباید از یاد ببریم، خداوند ما را دستور داده است: که حذر و احتیاط نیز در پیشه بگیریم، و همینطور بدون برنامه ریزی، و استفاده از اسباب ممکن و در دسترس، جلو نرویم، و خودمان در معرض آسیب ها و بلا قرار ندهیم. خداوند متعال می فرماید: «یاأیها الذین آمنوا خذوا حذرکم»؛ ای کسانی که ایمان آوردید، احتیاط و حذر در پیش بگیرید، از آنچه که به شما ضرر می رساند.
شیخ ابراهیم مقدسی بیان کرد: باید بدانیم، اوامر و دستورات اسلام، مسلمان و جامعه اسلامی را، توجیه به استفاده از اسباب می کند، و آن ها را تشویق به ضرورت حذر و دوری از آنچه به آن ها ضرر می رساند، می کند. خداوند در قرآن به مسلمانان دستور می دهد: «راهی که در آن هلاکت آن ها است پیش نگیرند، و خودشان به هلاکت نیندازند»؛ «ولاتلقوا بأیدیکم الی التهلکه».پس اگر کسی در استفاده از اسباب قصور کند، با وجودی که می تواند از آن استفاده کند، گناه در حق خود و جامعه مرتکب شده است. لذا باید به دستورات اسلام و همچنین توصیه های پزشکی در خصوص همه بیماری ها، بالخصوص بیماری کرونا عمل کرد. از جمله پوشیدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی و غیره.
وی در پایان گفت: انسان درباره محافظت از خود و دیگران مسئول است. نفس انسان، امانت است و از این امانت باید محافظت کرد. همچنین ضمن استفاده از اسباب، باید همگی به درگاه الله متعال متوسل شویم و از او بخواهیم که این بیماری از سرِ ما و سایر مسلمانان و تمام بشریت مرتفع گرداند و از گناهان خود توبه و استغفار کنیم چرا که نافرمانی خداوند متعال سبب نزول بلاء و بیماری ها و گرفتاری ها می شود. چنان که خداوند متعال می فرماید: «و هر آنچه از مصیبت به شما برسد آن مصیبت به سبب اعمال نادرست شما است».

فهرست