شیخ ابراهیم صمدی امام جمعه روستای سهمو شمالی؛
بر هر انسان مسلمان واجب است که قلب خود را از شرک و نفاق دور نگاه دارد
خداوند انسان را از دو عنصر روح و جسم خلق کرده است. لذا برای سالم نگه داشتن جسم و بدن خود از بیماری باید همیشه آن را طاهر و تمیز نگه دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ ابراهیم صمدی امام جمعه روستای سهمو شمالی در خطبه های نماز جمعه این هفته پیرامون طهارت ظاهری و باطنی به ایراد سخن پرداخت.
شیخ ابراهیم صمدی گفت: طهارت یعنی نظافت و پاکیزگی حسی و معنوی انسان از تمام پلیدی ها و زشتی ها. طهارت بر دو قسم است: طهارت ظاهری و طهارت باطنی.
وی ادامه داد: طهارت ظاهری شامل وضو گرفتن، غسل کردن، لباس، بدن و مکان تمیز می باشد. با توجه به شیوع بیماری ویروس کرونا و توصیه های وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا، و همچنین تأکید دین مبین اسلام به نظافت و اشاره کتاب فقه در اولین فهرست آن به باب طهارت که همان پاکیزگی است، می طلبد در این روزها بیش از پیش به مسئله طهارت و نظافت فردی و عمومی توجه کنیم و تمام پروتکل های بهداشتی را رعایت نمائیم.
امام جمعه روستای سهموشمالی افزود: خداوند انسان را از دو عنصر روح و جسم خلق کرده است. لذا برای سالم نگه داشتن جسم و بدن خود از بیماری باید همیشه آن را طاهر و تمیز نگه دارد. و برای سالم نگه داشتن روح باید از تمام گناهان دوری جوید و به درگاه خداوند توبه و استغفار نماید.
شیخ ابراهیم صمدی در ادامه ضمن بیان آیه «ان الله یحب التوابین و یحب المتطهرین» خاطر نشان کرد: خداوند توبه کنندگان و پاکیزگان را دوست دارد. و رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: «الطهور شطر الإیمان و الحمدلله تملأ المیزان»؛ نظافت و پاکیزگی قسمتی و یا نصف ایمان است و گفتن الحمدلله کفه اعمال حسنات را سنگینی می کند.
وی در پایان به نحوه پاک نگه داشتن اعضا و جوارح و اموال آدمی از گناهان و پلیدی ها اشاره کرد و افزود: بر هر انسان مسلمان واجب است که قلب خود را از شرک و نفاق و زبانش را از دروغ گفتن پاک کند. و همچنین شنوایی اش را از استماع غیبت و آلات لهو، چشمانش را از نگاه به نامحرم، شکمش را از خوردن مال حرام، شرمگاهش را از عمل زنا، اعضای بدنش را از ارتکاب معاصی، گفتارش را از حرف بیهوده، اعمالش را از ریاء، مالش را از درآمد حرام، خانه اش را از گناهان، نفسش را از شرک و ظلم و لباس و بدنش را از نجاست و پلیدی نگه دارد.

فهرست