شناسه خبر: 2289

لینک کوتاه صفحه

https://boushehr.dmsonnat.ir/?p=2289

شیخ ابراهیم محمدی امام جمعه اهل سنت شهر عسلویه؛
توکل بر خدا از اصل ایمان و توحید است
توكل یعنی اعتمادكردن بر خداوند برای جذب چیزهای مفید و دفع ضرر وهمچنین در اختیار گذاشتن با رعایت اسباب مباح.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ ابراهیم محمدی امام جمعه اهل سنت شهر عسلویه، پس از بازگشایی مجدد نمازهای جمعه بعد از ۸ ماه تعطیلی به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا، به ایراد خطبه پرداخت.
وی به موضوع توکل بر خدا اشاره کرد و گفت: توکل بر خدا از اصل ایمان و توحید است. خداوند عزوجل می فرمایند: «ومن یتوکل على فهو حسبه»؛ توکل از بزرگ ترین واجبات ایمان و در حقیقت نصف دین محسوب می شود و نصف دیگر کمک خواستن از خداوند است.
امام جمعه اهل سنت عسلویه به آیه «ایاک نعبد و ایاک نستعین» اشاره کرد و افزود: توکل یعنی اعتمادکردن بر خداوند برای جذب چیزهای مفید و دفع ضرر وهمچنین در اختیار گذاشتن با رعایت اسباب مباح. پس توکل بر خداوند و ترک کردن اسباب جایز نیست. رسول خدا صلی الله علیه وآله در جواب اعرابی که شتر خود را بدون بستن رها کرده بود وگفت: من توکل بر خدا کردم؛ فرمود: «اعقلها و توکل»؛ آن را ببند و توکل کن.
وی ادامه داد: در هجرت رسول خدا از مکه به مدینه پیامبرتمام اسباب مباح را استخدام کرد. خداوند می توانست هجرت پیامبرش را مانند اسرا و معراج معجزه کند. ولی به پیامبر اجازه داد تا هجرت به وسیله اسباب صورت گیرد تا امت اسلام از آن الگو بگیرد و اسباب مباح را رعایت و بر خدا توکل کنند.
شیخ ابراهیم محمدی به تشویق امت توسط پیامبر جهت کسب رزق و روزی پرداخت و بیان کرد: اگر به سیره رسول خدا بنگریم می بینیم که رسول الله در بیماری اش از دارو استفاده کرد و امت خود را به مداوا راهنمایی کرد. همچنین امت را به کسب رزق و روزی تشویق کرد.
امام جمعه عسلویه در ادامه به کوتاهی مردم در مواجهه با ویروس منحوس کرونا پرداخت و افزود: بعد از پیدا شدن ویروس کرونا اشتباهات و سهل انگاری بعضی مردم که بدون رعایت پروتکل های بهداشتی در معابر حاضر می شدند و از آن ها سوال می شد، جواب می دادند ما بر خدا توکل کردیم. عزیزان توکل بر خدا با رعایت اسباب پیشگیری و ترک آن اشتباه است. من ازهمه شما نمازگزاران عزیز تشکر می کنم که همه با رعایت پروتکل های بهداشتی دراین مکان مقدس حاضرشدید.
وی در پایان گفت: ازخداوند عزوجل خواهانیم که ما و شما و امت اسلامی و بشریت را از شر این ویروس خلاص کند.

وآخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمین

فهرست