شناسه خبر: 2275

لینک کوتاه صفحه

https://boushehr.dmsonnat.ir/?p=2275

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
یازده‌هزار شهید اهل سنت نمادی از وحدت هستند
سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ گفت: ۱۱ هزار شهید اهل سنت نمادی از وحدت در سرزمین ایران اسلامی محسوب می شوند، شهیدانی که در کنار برادران شیعه به این مقام رفیع رسیدند، در این میان شهدای ترور مظلومیت مضاعفی دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از ایسنا، پانزدهمین هفته از طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم ۲۰ آبان طی برقراری ارتباط زنده تصویری دکتر «سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر «حبیب‌رضا ارزانی» مشاور وزیر و رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، «محمدرضا سوقندی» مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران با خانواده شهید ماموستا «ارکان قدیمی » از شهدای ترور در استان کردستان برگزار شد.

«سید عباس صالحی» در این مراسم که در بستر فضای مجازی برگزار شد طی سخنانی اظهار کرد: ایران ما با ویژگی هایی از جمله وحدت و همزیستی میان مذاهب و اقوام در مناطق جغرافیایی شناخته می شود، از نمادهای این همزیستی موضوع شهادت است، اگر شهادت به عنوان عالی ترین فضیلت و مرتبت معنوی و انسانی شناخته می شود قطرات خون مذاهب مختلف اسلامی در این سرزمین به ویژه در این چهل سال اخیر با هم آمیخته و عجین شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ۱۱ هزار شهید اهل سنت در کنار شهدا و برادران شیعه نشان از یک اقیانوس واحد است، اقیانوسی که سرزمین ایران اسلامی را به عنوان یک سرچشمه تا ابدالدهر آبیاری می کند. شهادت از نقاط وحدت میان اقوام مختلف ایران است و در این میان کردستان در طول تاریخ ایران و به طور خاص در چهل سال اخیر در خط مقدم جهاد و شهادت بوده است، این استان هم در دوره انقلاب اسلامی و هم پس از آن و در دوره هشت سال دفاع مقدس و مبارزه با تکفیری ها شهیدان بسیاری را تقدیم نظام اسلامی کرد. کردستان منطقه ای بود که بیش از ۲۰۰ کیلومتر با عراق مرز داشت و ارتش بعثی عراق در این منطقه حضور داشته و خط مقدم در این منطقه بود لذا بسیاری از رزمندگان در این منطقه به شهادت رسیدند.

وی با بیان اینکه شهیدان استان کردستان از وجب به وجب خاک ایران اسلامی دفاع کردند، شهادت حلقه اتصال ایران، حلقه اتصال مذاهب و اقوام به یکدیگر است چراکه این شهیدان برای حفظ دین و کیان جغرافیایی به شهادت رسیدند؛ اما نکته دوم که می توان به عنوان یکی از ویژگی های ایران در دهه های اخیر نام برد آن است که ایران همواره در این چهل سال در معرض و قربانی تروریست بوده و هست؛ در این عرصه ۱۷ هزار شهید ترور نقطه اشتراکی است که ایران را در حوزه مذاهب و اقوام به هم وصل می کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از مباحث خود با بیان اینکه بخش قابل توجهی از شهدای ترور در فضای استان کردستان بود، شهدای ترور استان هایی هستند که  مظلومیت شان مضاعف است؛ و امروز ما مهمان خانه شهیدی هستیم که پیش روی چشم همسر و فرزند خردسالش او را ترور کردند. شهدای ترور ما و به طور اخص این شهید بزرگوار شهید ارکان قدیمی در این فضا قرار داشتند.

صالحی افزود: شهید ارکان قدیمی با تعلق خاطری که به مباحث دینی و مذهبی داشت، با تقیدی که به دیانت، نماز، توجه به خانواده و توجه به حوزه های فرهنگی داشت یک نماد است. این شهیدان نمادهایی هستند که تبدیل به جوانه شدند، جوانه هایی که بوستان وسیعی شده و الگویی برای همزیستی مسالمت آمیز و حرکت رو به جلو در در منطقه خودشان و ایران شدند شدند.

در بخش دیگری از این آیین، «عبید الله رستمی» طی سخنانی اظهار کرد: کردستان به استان مسجد و مناره معروف است و وجود ۲ هزار و ۵۰۰ مسجد در این استان نشان از جایگاه و نقش مساجد در این سرزمین دارد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به فعالیت کانون های فرهنگی و هنری در سطح مساجد کردستان عنوان کرد: در حال حاضر بالغ بر۶۰۰ کانون فرهنگی هنری در مساجد شهری و روستایی استان در حوزه های فرهنگی، هنری و قرآنی فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه ۸۰ کانون فرهنگی هنری در مساجد شهرستان های مریوان و سروآباد فعال است، افزود: کانون های مساجد خدمات تاثیرگذاری در حوزه های مختلف و در مناطق صفر مرزی استان ارائه می کنند که از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از حمایت های فرمانداران و وجود بابرکت روحانیت شهرستان های مریوان و سروآباد از برنامه های حوزه فرهنگ و هنر قدردانی کرد و اضافه کرد: کتاب تقریب کردستان در دست تدوین است که امیدواریم با حمایت های وزارت متبوع و ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور این خدمت شایسته را در آینده نزدیک روانه بازار نشر کنیم.

رستمی، برگزاری چهارده دوره جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان را از مهمترین برنامه های حوزه فرهنگ و هنر این شهرستان برشمرد و افزود: امسال این جشنواره به دلیل شیوع ویروس کرونا به شکل دیگری برگزار می شود.

وی همچنین با اشاره به برنامه های گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در کردستان یاآوری کرد: برگزاری ویژه برنامه آیین فتوت، تجلیل از مروجان ادبیات پایداری در راستای ترویج فرهنگ و ادبیات پایداری، برگزاری عصر شعر و داستان پایداری و توزیع پنج هزار پوستر و تقویم دیواری مزین به نام و تصویر شهدای دفاع مقدس استان از جمله برنامه های گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در این استان شهیدپرور بود.

گفتنی است در پایان این دیدار  از مادر و همسر شهید ارکان قدیمی با اهدای لوح تقدیر، تجلیل شد

فهرست