شناسه خبر: 2249

لینک کوتاه صفحه

https://boushehr.dmsonnat.ir/?p=2249

معرفی مساجد اهل سنت؛
مسجد جامع ابوبکر صدیق جزیره شیف
مسجد جامع ابوبکر جزیره شیف در محله شرقی این جزیره واقع شده است. در سال ۱۳۶۹ ساخت این مسجد آغاز شده است.
جزیره شیف:
جزیره شیف، جزیره‌ای است ماسه‌ای در شمال بندر بوشهر در منتهی الیه تالاب حله که از بهم پیوستن آب رودخانه شاپور و دالکی به وجودآمده است. و در ۱۲ کیلومتری شمال غربی شهرستان بوشهر و در ۶ کیلومتری شمال بندر بوشهر واقع می‌باشد.
روستای شیف واقع در این جزیره در تقسیمات کشوری از توابع بخش مرکزی در شهرستان بوشهر استان بوشهر ایران به‌شمار می‌آید.
این روستا بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت آن ۳۹۶۹ نفر (۱۰۸۰ خانوار) مشتمل بر ۲۰۵۸ نفر مرد و ۱۹۱۱ نفر زن بوده‌است. حدود ۷۰ درصد جمعیت این جزیره نیز از اهل سنت می باشند.
مردم این جزیره غالباً عرب زبان هستند و لهجه عربی خاص به خودشان را دارند. این جزیره از دو محله شرقی (حیاره) و غربی(عواسی) تشکیل شده است که به وسیله یک آب راه کوچک از هم جداشده‌اند. محله شرقی بزرگ تر است. بیشتر مردم جزیره شغلشان صیادی است. آموزش در جزیره به دوره متوسطه محدود است. این جزیره از سال ۱۳۸۸ با احداث جاده از جزیره صدرا به خشکی راه دارد. بیشتر زمین جزیره کم ارتفاع و ماسه‌ای و معمولاً آب گرفته می‌باشد.
مسجد جامع ابوبکر:
مسجد جامع ابوبکر جزیره شیف در محله شرقی این جزیره واقع شده است. در سال ۱۳۶۹ ساخت این مسجد آغاز شده است و در سال ۱۳۷۳ تکمیل و به بهره برداری رسیده است. این مسجد دارای ۹۰۰ مترمربع زیربنا می باشد که ۴۰۰ مترمربع مساحت اعیان این مسجد می باشد.
مسجد جامع ابوبکر دارای دارالقرآن بوده که در طبقه فوقانی این مسجد واقع شده است.
در مسجد ابوبکر نمازهای پنج گانه، نمازهای عیدین، تراویح و همچنین نماز جمعه اقامه می شود. نماز تراویح در ماه مبارک رمضان و نماز عیدین در عیدهای فطر و قربان اقامه می گردد. همچنین کلاس های قرآن، مراسمات فرهنگی و اعتکاف، جلسات سخنرانی، اوقات فراغت نیز برگزار می گردد.
این مسجد در همسایگی مسجد امام علی(ع) که متعلق به اهل سنت می باشد قرار گرفته است. بیشتر نمازگزاران این مسجد از قشر نوجوان و جوان بوده و اقوام فارس و عرب در این مسجد به نماز می ایستند. مذهب مأمومین نیز شافعی است.
از ائمه جماعت این مسجد می توان شیخ حسن موجی، سیدحسن حسینی در سال های قبل اشاره نمود. در حال حاضر نیز، امام جماعت این مسجد سیدطالب حسینی می باشد.
فهرست