شیخ اسماعیل بازدار امام جمعه اهل سنت شهر بوشهر؛
وحدت، اتحاد و همبستگی یکی از نمونه‌های بارز مقاومت در برابر دشمنان است
امروز بزرگ ترین و با ارزش ترین مقاومت، مقاومت علیه استکبار، صهیونیست، آمریکای جنایتکار و کسانی است که مسجدالحرام را از مسجد الاقصی دور می کنند و بین آن ها جدایی می‌اندازند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ اسماعیل بازدار امام جمعه اهل سنت شهر بوشهر در نشست ائمه جمعه شمال استان با فرمانده منطقه دوم دریایی سپاه پاسداران گفت: روزهای هفته وحدت، روزهای بزرگی برای امت اسلام است. مفتخریم که سنت حسنه امام راحل(ره) که در واقع با هوشیاری، درایت و دوراندیشی، دوازدهم ربیع الاول تا هفدهم ربیع الاول را به عنوان هفته وحدت نام گذاری نمودند و مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای نیز که پرچمدار وحدت در جهان اسلام هستند را گرامی می داریم. ملت بزرگ ایران، در صف مقدم نمایش دادن وحدت به جهان اسلام به صورت عملی و تلفیقی قرار دارد. دیگر ملت های جهان با مشاهده وحدتی که بین اهل سنت و شیعه وجود دارد و به خوبی در کنار هم زندگی می کنند و تعامل و هم زیستی خوبی با هم دارند، آرزو می کنند مانند ما باشند.
وی در ادامه گفت: اتحاد، همبستگی و صمیمیتی که بین اهل سنت و شیعه در ایران اسلامی وجود دارد مرهون درایت و هوشیاری مقام معظم رهبری و اعتقاداتی است که در میان مردم وجود دارد. مسئله وحدت یک مسئله سیاسی نیست. اگرچه یک امر سیاسی است ولی ریشه در اعتقادات، عبادات و تقوای انسان ها دارد. وقتی آیه «وَأَطیعُوا اللَّهَ وَرَسولَهُ وَلا تَنازَعوا فَتَفشَلوا وَتَذهَبَ ریحُکُم» را می خوانیم، می بینیم عدم تفرقه و تنازع در میان صفوف امت اسلام یک امر سیاسی است که ریشه در اعتقادات و عبادت های انسان مؤمن و مسلمان دارد.
شیخ بازدار ضمن قرائت دو آیه «إِنَّ هذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّهً واحِدَهً وَ أَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ» و «إِنَّ هذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّهً واحِدَهً وَ أَنَا رَبُّکُمْ فَاتَّقُونِ» بیان مرد: وحدت، ریشه در عبادت و تقوا دارد و سیاست را با دیانت به هم مرتبط می سازد. دشمن از سیاست امت اسلام در هراس است. امت اسلام با قرار گرفتن در زیر سایه قرآن و اعتصام به حبل الله، اتحاد و همبستگی را در میان صفوف خود ایجاد کرده‌اند. «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا»؛ در قرآن، امر خداوند به وحدت نیامده است. ما «اتحدوا» را در قرآن نمی‌بینیم. واژه امر به وحدت نیست؛ بلکه نهی از تفرقه وجود دارد. «دفع الضرر أولی من جلب المنفعه» یک قاعده اصولی است؛ دفع ضرر از جلب منفعت مقدم است. همان گونه که چراغ قرمز را قبل از چراغ سبز می بینیم.
امام جمعه اهل سنت بوشهر افزود: امت اسلام باید وحدت، اتحاد و همبستگی داشته باشند. کلمه وحدت تنها صفت خداوند متعال است که خداوند واحد، و احد است. وقتی بحث از وحدت به میان می‌آید یعنی هدفمان باید یکی باشد. وحدت در هدف، راه و روش و منهج است. تمامی برنامه هایمان با هر سلیقه و گرایش‌ مذهبی، باید یک هدف را دنبال کند و آن هم اتحاد و انسجام امت اسلام و مبارزه با دشمنان است.
وی نیروی دریایی سپاه پاسداران را نماد مقاومت خواند و گفت: وقتی بحث از مقاومت به میان می آید قبل از هرچیز سپاه پاسداران در ذهن تداعی می شود. مقاومت شاخه ها و بخش های مختلفی دارد که یکی از آن ها، مقاومت در راه اتحاد، همبستگی و وحدت است. وقتی وحدت خود را حفظ می‌کنیم نمونه‌ای از مقاومت است. وقتی دشمن به وحدت ما نگاه می‌کند در واقع مقاومت ما را در برابر دشمنی آن ها مشاهده می‌کند. وحدت، اتحاد و همبستگی یکی از نمونه‌های بارز مقاومت در برابر دشمنان است.
آقای بازدار افزود: همان گونه که در راه مقاومت باید جانفشانی نمود و از مال، نفس، ثروت و هر چیزی که برایمان ارزشمند است بگذریم راه وحدت نیز این امور را می‌طلبد. و باید از جان و مال خود بگذریم تا اینکه بتوانیم صفوف امت اسلام را با اتحاد و انسجام ببینیم و آن ها را در یک صف واحد قرار بدهیم. یادی از سردار دل ها شهید حاج قاسم سلیمانی کنیم. شهیدی که در راه وحدت و ایجاد وحدت بین امت اسلام جان خود را در طبق اخلاص گذاشته و جان به جان آفرین تسلیم کرد. خیلی کم پیش می‌آید فرمانده بزرگ یک سپاه اسلام در صف مقدم جان خود را تقدیم کند و شهید شود. مگر اینکه این نمونه را در صدر اسلام می توانیم مشاهده کنیم و در تاریخ معاصر این امر کم اتفاق می افتد. شهید سلیمانی شخصیت دارای صداقت در ایمان خود بود که در صف مقدم مبارزه با دشمنان و در صف ایجاد وحدت بین امت اسلام جان خود را تقدیم می کند.
امام جمعه بوشهر ضمن قرائت آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا مَا لَکُمْ إِذَا قِیلَ لَکُمُ انْفِرُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ اثَّاقَلْتُمْ إِلَى الْأَرْضِ أَرَضِیتُمْ بِالْحَیَاهِ الدُّنْیَا مِنَ الْآخِرَهِ» گفت: کسی که در راه خداوند مقاومت و جهاد می‌کند و از سرزمین و کاشانه خود خارج می شود تا اینکه از امت اسلام و رسالت و ناموس خود دفاع کند، فقط آخرت را مدنظر دارد و اعتنایی به دنیا ندارد. «أَرَضِیتُم بِالْحَیَاهِ الدُّنْیَا مِنَ الْآخِرَهِ». کسی که دنیا مدنظر او باشد قلبش سراسر حب دنیا می شود و نمی تواند از جای خود کنده شود و در راه مبارزه با دشمن و جهاد در راه حق جان خود را در طبق اخلاص قرار دهد. این در واقع یک معامله با خداوند متعال است. «إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّهَ».
وی در ادامه به بیان شخصیت سردار دل ها و شهید مقاومت حاج قاسم سلیمانی پرداخت و افزود: این شهادت طلب، کسی که اخلاص، تقوا و ساده زیستی ایشان زبان زد خاص و عام است در میادین مختلف، دفاع مقدس و مبارزه با اشرار مسلح در عرصه های فرامرزی و فرامنطقه‌ای در مناطقی مثل عراق و سوریه وقتی حرکت افراطی داعش سر کشید و وحشتی در دل مسلمانان ایجاد کرد، این شخصیت بزرگ مقاومت بود که با ایجاد وحدت بین اهل سنت و شیعه در این مناطق و ایجاد روحیه مبارزه بر علیه این غده سرطانی و پدیده‌ای که وحشتی در قلب اهل سنت و شیعه انداخته بود با تلاش و زحمات بسیار زیادی که در این راه کشید توانست این داعش را از بین ببرد و این افتخار را برای ملت ایران رقم بزند. ملت بزرگ ایران بود که داعش را از بین برد و امنیت را برای نه تنها ایران بلکه برای جهان اسلام به ارمغان آورد. وقتی این شخصیت ها را مورد بررسی قرار می دهیم روحیه جهاد و مبارزه در وجود ما ایجاد می شود.
اسماعیل بازدار گفت: همانگونه که رسول اکرم الگوی برتر و فرمانده جنگ و غزوات بود و تمامی غزاوات رسول الله دفاع از کیان اسلام و مسلمین بوده است، روحیه مبارزه با دشمن و جهاد علیه ظلم و استکبار نیز در ما باید زنده شود. رسول خدا به عنوان یک فرمانده برجسته و زبردست که می‌توانست همه تاکتیک های نظامی را به بهترین شیوه در میادین جهاد به نمایش بگذارد، پیروان و یارانی را تربیت کرد که جانفشانی کردند. این روحیه مجاهدین در میدان جنگ و مبارزه با دشمن است.
امام جمعه اهل سنت خاطر نشان کرد: امروز بزرگ ترین و با ارزش ترین مقاومت، مقاومت علیه استکبار، صهیونیست، آمریکای جنایتکار و کسانی است که مسجدالحرام را از مسجد الاقصی دور می کنند و بین آن ها جدایی می‌اندازند. «سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَیْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى». عادی سازی روابط با اسرائیل جداسازی بین این دو مسجد است. اگر اهانت به ساحت مقدس رسول الله امت اسلام را جریحه دار می کند اینگونه عادی سازی روابط، امت اسلام را نگران و ناراحت کرده و خشم و تنفر را نسبت به آنان بر می‌انگیزد.
وی در پایان ضمن ابراز امیدواری با الگوبرداری از رسول خدا و ایجاد اتحاد و انسجام گفت: با قدم گذاشتن در راه مقاومت و الگوبرداری از رزمندگان و مجاهدان، که جان خود را در طبق اخلاص گذاشتند و به درجه رفیع شهادت رسیدند، می توانیم ارزش و جایگاه و نعمتِ وحدت و امنیت را درک کنیم و برای آیندگان مایه خیر باشیم.

فهرست