حجت الاسلام والمسلمین یمینی رئیس دفتر نمایندگی استان بوشهر؛
دلیل عدم اقامه دین، حسادت، زیاده خواهی و نپذیرفتن خدا و پیامبر است
انسان هایی که تابع خدا و پیامبر نبودند در دین ایجاد تفرقه کردند. تفرقه هایی که بر اساس وحی در دین و زیاده خواهی و حسادت به وجود آمد موجب شد که پیروان یک دین و شریعت نتوانند کنار یکدیگر جمع شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، حجت الاسلام والمسلمین یمینی رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر در نشست نقش اندیشمندان و علمای جهان اسلام در معرفی مکتب اهل بیت(ع) و نقش بی بدیل آن در تحقق وحدت اسلامی گفت: استاد تمامی علمای اسلام در سایر مذاهب که بزرگان اهل سنت به شاگردی مکتب او افتخار می کردند امام جعفر صادق(ع) است. ابوحنیفه می‌گوید: «لو لا السنتان لهلک النعمان». ابوحنیفه اعتراف دارد از محضر مبارک امام جعفر صادق(ع) و دانش ایشان برخوردار شده است. دیگران نیز که با واسطه شاگردی ایشان را کردند نشان می دهد آن حضرت در میدان علم، دانش و گسترش علوم نبوی و قرآنی در جامعه اسلامی نقش بی‌بدیلی داشته‌اند.
وی در ادامه بیان کرد: دوستانی تماس گرفتند و در خصوص نحوه برگزاری نمازهای جمعه و جماعت در این شرایط کرونایی پرسیدند. در جلسه قبل مصوب شد که جلسه ای در آینده نزدیک برگزار خواهد شد و شرایط را بررسی می‌کنیم. اگر شرایط بهتر شده بود فعالیت‌ها گسترش داده خواهد شد ولی اگر شرایط سخت تر شده باشد محدودیت‌هایی ایجاد خواهیم کرد تا از این شرایط سخت و مشکل سازی که وجود دارد و متاسفانه هر روز شاهد از بین رفتن صدها نفر از هموطنانمان در یک روز هستیم. امیدواریم وارد شرایطی شویم که بتوانیم فعالیت‌های دینی و مذهبی را انجام دهیم.
رئیس دفتر نمایندگی ضمن قرائت آیه «شَرَعَ لَکُمْ مِنَ الدِّینِ مَا وَصَّى بِهِ نُوحًا وَالَّذِی أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ وَمَا وَصَّیْنَا بِهِ إِبْرَاهِیمَ وَمُوسَى وَعِیسَى أَنْ أَقِیمُوا الدِّینَ وَلَا تَتَفَرَّقُوا فِیهِ کَبُرَ عَلَى الْمُشْرِکِینَ مَا تَدْعُوهُمْ إِلَیْهِ اللَّهُ یَجْتَبِی إِلَیْهِ مَنْ یَشَاءُ وَیَهْدِی إِلَیْهِ مَنْ یُنِیبُ» افزود: تشریع شریعت اسلامی و آنچه بر پیامبر اسلام نازل شده است، همان است که بر حضرت نوح، ابراهیم، موسی و عیسی آمده بود. «إِنَّ الدِّینَ عِندَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ»؛ دین در نزد خدا اسلام است و شرایع نیز متناسب با اسلام است. تفاوت های جزئی وجود دارد اما خط و مشی کلی همه ادیان با هم مشترک است.
حجت الاسلام یمینی به تفرقه در دیگر ادیان اشاره کرد و گفت: در همه ادیان خطر تفرقه وجود داشته است و متاسفانه در بسیاری از ادیان این تفرقه به وجود آمد. در حدیث شریفی پیامبر اسلام می فرماید: «امت حضرت هفتاد و دو نفر، حضرت عیسی ۷۳ نفر و دیگری ۷۲ نفر بودند». نشان می دهد تفرقه بین ادیان از سابق وجود داشته است. توصیه خداوند در جایی «أَنْ أَقِیمُوا الدِّینَ وَلَا تَتَفَرَّقُوا فِیهِ» بوده است. اقامه دین، وظیفه مؤمنان و وظیفه کسانی که رهروان در جامعه بوده اند بوده است. «وَلَا تَتَفَرَّقُوا فِیهِ» در دین تفرقه ایجاد نشود. عمل به دستور خداوند، که اقامه دین و عدم تفرقه بود، درست عمل نشد.
وی در آیه بعد می فرماید: «وَمَا تَفَرَّقُوا إِلَّا مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَهُمُ الْعِلْمُ بَغْیًا بَیْنَهُمْ». دلیل عدم اقامه دین، حسادت، زیاده خواهی، نپذیرفتن خدا و پیامبر است. انسان هایی که تابع خدا و پیامبر نبودند در دین ایجاد تفرقه کردند. تفرقه هایی که بر اساس وحی در دین و زیاده خواهی و حسادت به وجود آمد موجب شد که پیروان یک دین و شریعت نتوانند کنار یکدیگر جمع شوند. حاصل تفرقه در دین این است که عده زیادی سراغ دین نمی آیند و به دین عمل نمی‌کنند بنابراین در دین انشقاق به وجود می‌آید.

فهرست