شناسه خبر: 2022

لینک کوتاه صفحه

https://boushehr.dmsonnat.ir/?p=2022

به مناسبت هفته وحدت؛
دومین نشست هم اندیشی بانوان فرهیخته تقریبی برگزار شد
نشست بانوان فرهیخته تقریبی در سالن فرهنگی سپاه ناحیه شهر کنگان با حضور بانوان فرهیخته تقریبی شیعه و اهل سنت برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، دومین نشت بانوان فرهیخته تقریبی صبح امروز در شهر کنگان برگزار شد.
سرکار خانم سجادی کارشناس امور بانوان گفت: شبکه بانوان فرهیخته تقریبی از بانوان فرهیخته تقریبی شیعه و اهل سنت تشکیل شده است. انشاءالله با کمک یکدیگر بتوانیم آسیب های بانوان جامعه مخاطب را شناسایی و در رفع آن ها گام برداریم. همچنین مهارت ها و توانایی های جامعه مخاطب را شناسایی کرده و آن ها را تقویت می کنیم.
وی در ادامه به بیان اهداف تشکیل شبکه بانوان تقریبی پرداخت و گفت: از اهداف تشکیل این شبکه می توان به معرفی و تدوین چهره واقعی، حقوق و مسئولیت‌های زنان مسلمان از دیدگاه مذاهب اسلامی، دفاع از کرامت انسانی و جایگاه محوری زن بر مبنای تعالیم عالیه اسلام، نشر فرهنگ تقریب بین مذاهب، احترام به اندیشه دیگران و تدوین و تصویب طرح ها و برنامه های آگاهی بخش مرتبط با زنان در حوزه‌های تقریبی، افزایش مشارکت زنان تقریبی در تصمیم سازی های منطقه‌ای، شناسایی و اولویت دهی و برنامه ریزی جهت رفع آسیب‌ها و نیازهای فرهنگی و اجتماعی بانوان جامعه مخاطب، ایجاد و تقویت تشکل‌های مردم نهاد تقریبی توسط بانوان، کمک به تقویت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در جامعه بانوان اهل سنت و ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی از طریق شبکه سازی بانوان فرهیخته اشاره کرد.
کارشناس امور بانوان خاطر نشان کرد: این شبکه حدود ۹ ماه است که فعالیت خود را در قالب برگزاری کارگاه های مشاوره و کارگاه های سبک زندگی اسلامی و قرآنی آغاز کرده است. هم اکنون نیز به دلیل شیوع ویروس منحوس و عالم گیر کرونا، که فعالیت های اجتماعی مختل و بعضاً تعطیل شده است، فعالیت های این شبکه را در فضای مجازی دنبال می کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین یمینی رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر گفت: با آگاهی و چشمان باز، و با توجه به اوضاع و شرایط بتوانیم در فضای کنونی در زمینه وحدت اسلامی در مسیر اعتلای کلمه الله و خنثی نمودن توطئه های دشمنان اسلام در جامعه نقش آفرینی کنیم. کار جهان اسلام به جایی رسیده است که رئیس جمهور فرانسه به خودش جرأت می دهد به پیامبر اسلام توهین کند. کفار نباید به خود جرأت دهند در مورد پیامبر سخن بگویند. خداوند، پیامبر اسلام را رحمت للعالمین معرفی فرموده است. عالم یعنی هر کسی غیر از خداست. تمام موجودات، غیر از خدا زیر سایه پیامبر هستند.
وی ادامه داد: پیامبر اسلام شخصیتی است که حتی پیامبران الهی هم با او قابل مقایسه نیستند. چنین شخصیتی، رذل ترین و کثیف ترین آدم ها به او توهین می کنند. چرا جرأت می کنند این کار را انجام دهند؟ چون جهان اسلام و مسلمانان با هم متحد نیستند. چون می بیند می تواند یک کشور اسلامی را همراه کند و به همراه او، فقیرترین کشور اسلامی را نابود کند. وقتی می‌تواند این کار را انجام دهد، پولش را می‌دهد و از قدرتش استفاده می‌کند یک کشور اسلامی را غارت و یا تخریب می‌کند.
رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت افزود: اگر پیامبر اسلام زنده و در بین مردم بود آیا از جهان اسلام قبول می کرد؟ آیا روح مقدس پیامبر از دست ما ناراحت نمی شود که مسلمانان با یکدیگر جنگ داشته باشند؟ یک نقطه کره زمین بیاورید که کفار با یکدیگر جنگ داشته باشند. نقطه ای از جهان را بیابید که مسلمانان با یکدیگر درگیر نباشند؟ چه کسی فتنه و اختلاف ایجاد می کند؟ برای جهان اسلام ناپسند است که گرفتار این گونه موارد شده است. قرآن منبع مشترک شیعه و اهل سنت است. خداوند دین اسلام را دین فطری معرفی می فرماید: «فَأَقِمْ وَجْهَکَ لِلدِّینِ حَنِیفًا فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا لَا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذَلِکَ الدِّینُ الْقَیِّمُ»؛ دین استوار همین دین فطری است. دین اسلام، دین فطری و مطابق با فطرت است. خدایی تغییر پذیر نیست. «لَا تَبْدِیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ». فطرت یعنی خلقت، آفرینش و نحوه آفرینش. نحوه آفرینش انسان ها و تمام موجودات به گونه ای است که خداگرا و خداشناس هستند. «سَبَّحَ لِلَّهِ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ»؛ هر چه در آسمان ها و زمین است تسبیح خدا می گویند. چوب، سنگ و غیره. انسان ها یکی از آن ها هستند.
حجت الاسلام یمینی خاطر نشان کرد: دین اسلام، دین فطری است و آنچه در دین آمده با خلقت انسان ها سازگار است. نتیجه این است که خورشید دین هرگز غروب نمی کند زیرا به نیاز انسان ها جواب می دهد و مطابق با فطرت انسان ها است. چرا خداوند پیامبران را فرستاده است؟ وظیفه پیامبران چیست؟ خداوند در قرآن می فرماید: «کَانَ النَّاسُ أُمَّهً وَاحِدَهً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِیِّینَ مُبَشِّرِینَ وَمُنْذِرِینَ وَأَنْزَلَ مَعَهُمُ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ لِیَحْکُمَ بَیْنَ النَّاسِ فِیمَا اخْتَلَفُوا فِیهِ».
وی افزود: مردم در ابتدا امت واحده ای بودند. چرا مردم امت واحد هستند؟ زیرا پدر و مادر همه ما یکی است؛ همه ما بچه یک خانواده هستیم. پدر ما پیامبر خدا بوده است. خدا در آیه ۵۲ سوره مؤمنون می فرماید: «إِنَّ هذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّهً واحِدَهً وَ أَنَا رَبُّکُمْ فَاتَّقُونِ». این امت شما است؛ امت واحده ای است و منم پروردگار شما هستند. پس تقوای الهی را مراعات کنید. لازمه تشکیل امت واحده چیست؟ به آیین و برنامه زندگی نیاز دارد. اولین برنامه و دقیق ترین برنامه زندگی که همه زندگی را جواب می دهد، کتاب آسمانی است.
رئیس دفتر نمایندگی بیان کرد: هر امتی پیامبر می‌خواهد. برنامه زندگی و کتاب آسمانی می خواهد. خدا نیز که آفریدگار و هدایت کننده است. و مؤمنینی که به پیامبر، خداوند و کتاب ایمان بیاورند. خدا، پیامبر خدا، کتاب خدا و مؤمنین عناصر تشکیل دهنده امت هستند. اگر کسی تابع امت واحده نبود از زیر چتر هدایت الهی خارج شده است. خداوند پیامبران را بشارت دهنده و انزار دهنده فرستاد. پیامبران آمده بودند به مردم راه زندگی کردن را نشان دهند. بشارت به خوبی ها دهند و از بدی ها انزار کنند. بشارت دهنده به بهشت و انزار کننده از جهنم باشند. عرض بهشت، عرض آسمان ها و زمین است و جهنم هر چه در آن بریزند پر نمی شود.
وی در پایان گفت: اینگونه نیست پیامبر بعدی حرف پیامبر قبلی را نقض کند. یکی از راه های تشخیص کسی که ادعای پیامبری می کند، این که واقعاً پیامبر است یا دروغ می گوید، همین است. باید دید آیینی که آورده با آیین پیامبر سازگار است یا نه؟ اگر ناسازگار بود، معلوم است که پیامبر نیست.

فهرست