شیخ خلیل افرا؛
نامگذاری هفته وحدت برای امام راحل،صدقه جاریه گردید/مساجد پایگاه های اسلام هستند
دشمنان تبلیغاتشان بسیار زیاد است. در دیگر کشورهای اسلامی تبلیغ می کنند که اهل سنت در ایران نمازجماعت و نمازجمعه ندارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ خلیل افرا امام جمعه موقت اهل سنت کنگان در مراسم افتتاح مسجدالنبی(ص) روستای پرک و نشست نقش اساتید و نخبگان علمی و فرهنگی اهل سنت در انسجام وحدت اسلامی در مقابله با خیانت به آرمان قدس شریف، بیان کرد: خدای متعال در وصف پیامبر می فرماید: «وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلاَّ رَحْمَهً لِلْعالَمینَ». پیامبر(ص) خطاب به خدای عزوجل فرمود: «چرا مرا رحمت للعالمین قرار دادی؟». خدا به سوی رسولش وحی کرد: «یا محمد! ما رأیت قلبا ارحم من قلبک»؛ در بین همه بندگانم، قلبی رحیم تر و مهربان تر از قلب تو ندیدم. قاضی ایاز در کتاب الشفا می فرماید: «العالم کلما سوی الله»؛ هر چیزی غیر خدا، رسول الله برای او رحمت و مهربانی دارد. لذا امت اسلام و امت رسول الله باید رسول الله را اسوه و الگو و نمونه نیکویی برای خودشان قرار دهند.
وی ادامه داد: خدای عزوجل می فرماید: «لَقَد کانَ لَکُم فی رَسولِ اللَّهِ أُسوَهٌ حَسَنَهٌ». چه کسی می تواند رسول خدا برای او اسوه، الگو و نمونه حسنه باشد؟ « لِمَنْ کانَ یَرْجُوا اللَّهَ»؛ هر کسی ایمان به خدا، روز قیامت و آخرت دارد. و «وَ ذَکَرَ اللَّهَ کَثِیراً»؛ و همیشه یاد خدا کند. نسبت به رسول خدا دو حب و دوستی وجود دارد. اول، حب اختیاری و دوم حب تبعی. حب تبعی دوست داشتنی است که انسان، خودش و جانش را دوست دارد. ولی حب امت رسول الله نسبت به رسول خدا اختیاری است. زیرا امت رسول الله، مؤمنین و مسلمانان می دانند که رسول الله سبب رفتن آن ها به بهشت و هدایتشان می گردد. این حب را حب اختیاری می گویند.
امام جمعه اهل سنت کنگان افزود: مؤسس هفته وحدت که برای او هفته وحدت صدقه جاریه گردید امام راحل(ره) بود. بعد از او، مؤسس مجمع التقریب که هر سال بیش از ۶۰ کشور از علما، دانشمندن و اندیمشندان در کنفرانس های وحدت آن شرکت می کنند. بعد از امام، خلف صالح، امام خامنه ای است. شک و تردید نداریم که امام راحل و مقام معظم رهبری مؤسسان وحدت، منادیان و طلایه داران وحدت در طول تاریخ هستند. کشورهای اسلامی و مردم شریف ایران از اهل سنت، فریقین و شیعه به این معتقد هستند. اما منادی وحدت قبل از امام راحل و مقام معظم رهبری، خدای عزوجل است. خداوند در بیش از هشتاد آیه قرآن کریم بر وحدت تأکید می کند. امریکای جنایتکار و اسرائیل غاصب فقط دشمن ایران نیستند. دشمن مشترک امت اسلام و مسلمانان جهان هستند.
شیخ خلیل افرا دومین منادی وحدت قبل از امام راحل را رسول خدا خواند و گفت: زمانی که پیامبر از سوی مکه به مدینه هجرت کرد، لحظه ورود ایشان به مدینه، فرمود: «دعوها فإنها مأموره». این شتر را رها کنید؛ از طرف خدای متعال مأمور است. باید جایی برسد تا من در آنجا پایگاهی برای امت اسلام تأسیس کنم. و این مسجدی که در آن هستیم و امثال این مسجد پایگاه های اسلام هستند.
وی با بیان سعی و تلاش کشور ایران در ایجاد وحدت افزود: اهل سنت در ایران به هیچ شبکه ای از شبکات توجه ندارند. کسانی در متن کتاب ها نگاه می کنند تا اختلافات جزئی و کوچکی را که در بین اهل سنت و شیعه وجود دارد را بزرگ کنند. باید زیرک و باهوش باشیم و به آن توجهی نکنیم و مد نظرمان خدای متعال و رسول خدا باشد.
عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور به آمار مدارس و مساجد اهل سنت در ایران پرداخت و خاطر نشان کرد: اهل سنت بیش از ۳۳۰ مدرسه در ایران اسلامی دارا می باشند که زیرنظر دفاتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت و دفتر مقام معظم رهبری هستند. در ایران اسلامی، بیش از ۱۷۶۰۰ مسجد متعلق به اهل سنت وجود دارد که ۱۳۶ مسجد در استان بوشهر است.
افرا به تبلیغات گسترده دشمنان در حوزه اهل سنت پرداخت و گفت: دشمنان تبلیغاتشان بسیار زیاد است. در دیگر کشورهای اسلامی تبلیغ می کنند که اهل سنت در ایران نمازجماعت و نمازجمعه ندارند. تبلیغات ما به کشورهای اسلامی ضعیف است. باید حقایق را به آن ها برسانیم. امام راحل می فرماید: وحدت یک استراتژی است. برای حفظ منافع اسلام و مسلمین وحدت مهم است. شهید مطهری می فرماید: وحدت یعنی حیات. کسی که وحدت و اخوت دارد، زنده است. و تفرقه مرگ است.
امام جمعه اهل سنت کنگان به فتوای اخیر مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: فتوای اخیر مقام معظم رهبری رسا و جذاب بود و همه علما از آن استقبال کردند.فتوا این بود: «توهین به مقدسات مسلمین، حرام و گناه کبیره است. خط قرمز نظام است». با این فتوا، الحمدلله اگر کسی قبلاً صحبت اختلافی جزئی می کرده، بعد از این فتوا، رعایت می کردند و در نظر می گرفتند تا مبادا نسبت به فتوای مقام معظم رهبری بی تفاوت باشند. بسیاری از علما به زبان عربی از این فتوا تشکر کردند «المرشد الاعلی الامام الخامنه ای».

فهرست