شیخ اسماعیل بازدار؛
وحدت و همدلی اهل سنت و شیعه، نه تنها آمریکا بلکه هر قدرتی را می توانیم شکست دهیم
مسئله فلسطین و قدس و همچنین مقاومت در برابر دشمنان و آزادسازی سرزمین های اشغالی از چنگال استکبار جهانی و صهیونیسم، باید از اولویت کشورهای اسلامی باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ اسماعیل بازدار امام جمعه اهل سنت شهر بوشهر در جشن میلاد باسعادت حضرت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در مسجد جامع اهل سنت شهر بوشهر گفت: وحدت یکی از مقوله های بسیار مهم در آموزه های قرآن و سنت رسول الله است. وقتی اتحاد، انسجام، صمیمیت، الفت بین قلوب مؤمنین و مسلمانان را در قرآن و روایت ها بررسی می‌کنیم به این نتیجه می رسیم که موضوع اتحاد و همبستگی، موضوع بسیار مهمی است. هم قرآن و هم سنت رسول الله و آموزه های ائمه اطهار علیهم السلام به این امر مهم بسیار توجه و تأکید نموده اند. خداوند متعال در آیات متعددی بحث از اخوت و اعتصام به حبل الله و عدم تفرق و الفت بین قلوب مطرح نموده است. تنازع و اختلاف را مایه شکست و ناکامی امت اسلام برمی شمارد.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: مسئله مهمی که به لحاظ عقیدتی و سیاسی باید آن را مد نظر داشت و اسلام نیز به این امر مهم توجه و تأکید دارد، شکست در هنگام مقابله و رویارویی با دشمن است. «وَأَطِیعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِیحُکُمْ»؛ اگر اتحاد نباشد و تنازع وجود داشته باشد، شکست مسلمانان حتمی خواهد بود. ابهت، عزت و سرافرازی آن ها در تنازع رقم خواهد خورد. «واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا». خداوند متعال قرآن را به عنوان ستون محکم و چتر بسیار گسترده ای که می تواند امت اسلام را در زیر آن جمع کند معرفی می نماید. تمسک به حبل الله، قرآن، آموزه‌های رسول الله و الگوبرداری از ائمه اطهار، زرگان و سلف صالح نمونه عملی قرآن کریم بودند.
امام جمعه اهل سنت شهر بوشهر، اخوت و برادری را نعمت بزرگی خواند و گفت: در آخر آیه، «کَذَلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمْ آیَاتِهِ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ»؛ از هدایت سخن می گوید. اگر از راه اتحاد و همدلی فاصله گرفتیم، در واقع راه غیرهدایت را پیموده ایم. خداوند اخوت و برادری را به عنوان نعمت بسیار بزرگی مطرح می‌کند و امت را مورد امتنان قرار داده است. «وَاذْکُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ». با الفت بین قلب ها و الگوبرداری از سیرت رسول الله و عمل به قرآن می توانیم پیروزی و موفقیت را برای خود کسب کنیم.
اسماعیل بازدار در ادامه ضمن بیان ابیاتی از حسان بن ثابت، شاعر پیامبر گفت: خلقت پیامبر بی عیب و نقص بوده است و هر کس بخواهد نسبت به رسول الله ناسزا بگوید کار بسیار گزافی انجام داده است. همه مقاله‌ها، دانشمندان و بزرگان می‌دانند که شخصیت رسول الله چه شخصیتی است؟ و چه رحمت و هدایت گری برای بشر بوده است. وقتی دوران کودکی اش را مطالعه می‌کنیم الگویی برای کودکان بوده است. پیامبر به عنوان یک مرد در منزل، به عنوان رهبر امت، به عنوان فرمانده در میدان جهاد، به عنوان یک دعوت گر که بهترین روش و منهج دعوی را به ما آموزش داده است، الگو است. کل زندگی رسول الله مایه الگوبرداری است.
وی ضمن محکومیت اهانت به رسول خدا افزود: وقتی به شخصیت پیامبر اهانت می شود، جریحه دار می شویم. اگر پیام رسول الله و آموزه‌های پیامبر اسلام مورد هدف و اهانت قرار بگیرد متألم و ناراحت می‌شویم. خشم مان بیشتر می‌شود. متأسفانه حکام عربی دست صلح و دوستی را با اسرائیل دراز می‌کنند و پیمان دوستی و اخوت می‌بندند. این مسئله ما را بیشتر ناراحت و نگران می کند؛ تا اینکه رئیس جمهور کشور غربی و غیر اسلامی بخواهد به شخصیت پیامبر اهانت کند و یا از اهانت کنندگان حمایت کند. اگر به دین از پیکره خود امت اهانت‌ها شود مایه تأسف است و خشم وتنفر ما نسبت به اینگونه اسلام نماها و منافقین بیشتر می شود. صفوف منافقین خطرش از صفوف کفار و دشمنان اسلام بیشتر است. دشمنی کفار، ولی دشمنی منافقان، مخفیانه است.
امام جمعه اهل سنت بوشهر به اولویت کشورهای اسلامی در قبال فلسطین و قدس اشاره کرد و افزود: مسئله فلسطین و قدس و همچنین مقاومت در برابر دشمنان و آزادسازی سرزمین های اشغالی از چنگال استکبار جهانی و صهیونیسم، باید از اولویت کشورهای اسلامی باشد. ما مفتخریم، ایران اسلامی گوی سبقت را از همه کشورها ربوده است و همیشه منادی وحدت و حامی مستضعفان در جهان است. ما معتقدیم کشورهای اسلامی نباید زیر سیطره آمریکا و استکبار جهانی باشند. انقلاب کردیم تا به استقلال واقعی برسیم و طاغوت و طاغوتیان نتوانند امت اسلام را زیر سیطره خود بگیرند. همانگونه که رسول الله روشش روشن بود، راه ما نیز روشن و واضح خواهد بود.
شیخ بازدار به سه سال محاصره اقتصادی پیامبر در شعب ابیطالب اشاره و خاطر نشان کرد: پیرمردان و کودکان سه سال در شعب ابیطالب برگ درختان را می‌خوردند. یکی پس از دیگری از دنیا می رفتند ولی پیامبر کوتاه نیامد و دست صلح و دوستی به سمت مشرکین قریش دراز نکرد. منهج اسلام و بنای اعتقادات ما بر اساس ثبات بر ثوابت است. این الگوبرداری از سیره رسول الله که پیامبر به وضوح بیان می‌کرد «لکم دینکم ولی دین» دین شما برای شما. از منهج خود تخطی نخواهیم کرد و بر ثوابت خود ایستادگی می کنیم. اگر مشکلات و سختی‌ هم باشد تحمل خواهیم کرد.
وی در ادامه به نامگذاری ۱۲ تا ۱۷ ربیع الاول به هفته وحدت توسط حضرت امام خمینی(ره) افزود: امام راحل رحمه الله علیه این هفته را هفته وحدت اعلام کردند تا بیش از پیش بر مسئله وحدت و اتحاد تأکید کنیم. وحدت را در میان جامعه نهادینه کنیم تا بتوانیم عزت و سرافرازی خود را هر سال تجدید کنیم و در برابر دشمنان مقاومت و ایستادگی نمائیم. معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای حفظه الله، امت اسلام را رهبری و مدیریت می‌کند. سیاست‌های ایشان با توجه به آیات قرآن است. از منهج و آرمان انقلابی خود کوتاه نمی‌آییم. هیچ گاه جهاد با کفر کمرنگ نمی شود. اینکه در یک فاصله زمانی مرگ بر آمریکا بگوییم و در فاصله زمانی دیگر شرایط عوض شود اینگونه نیست. چون آمریکا دشمن واقعی انسان ها و بشریت است و انقلاب ما بر همین اساس بنا شده است.
امام جمعه اهل سنت بوشهر در پایان گفت: با وحدت و همدلی اهل سنت و شیعه، نه تنها آمریکا بلکه هر قدرتی را می توانیم شکست دهیم. دولت های کفر که به ظاهر با هم متحد هستند ولی در واقعیت این گونه نیست در آینده‌ای نزدیک سقوط خواهند کرد و نصرت واقعی برای دین اسلام و امت واحده اسلام است.

 

 

فهرست