حجت الاسلام والمسلمین سروستانی؛
پیامبر در عین حال که أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ بود، مهربان نیز بود
تفاهم نامه ها و عقد اخوت هایی که امروز توسط برخی از سران حکومت های اسلامی بسته می‌شود با آیات قرآن انطباق بدهیم می بینیم فاصله زیادی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، حجت الاسلام والمسلمین سروستانی در نشست نقش علمای اسلام در تعمیق وحدت اسلامی و مبارزه با زیاده خواهی های استکبار جهانی و خیانت به آرمان قدس شریف، بیان کرد: در قرآن کریم آمده است: «مُحَمَّدٌ رَسولُ اللَّهِ وَالَّذینَ مَعَهُ أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم»؛ توصیه قرآن کریم آن است که نبی مکرم اسلام و کسانی که به تبع آن دین اسلام را پذیرفتند باید این ویژگی را داشته باشند که «أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم» باشند. وقتی به سیره نبی مکرم اسلام دقت می‌کنیم، کسی که خود ابتدائاً منادی وحدت بود و یک رسالت قوی داشت برای دعوت همگانی به دین اسلام تلاش خود را مضاعف می‌کرد و در عین حال آیه قرآن را سرلوحه کار خود قرار می‌داد، هم «أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ» بود و هم با مردم مهربان بود. یکی از صفات، مهربانی نبی مکرم اسلام است. در قرآن به این مهربانی اشاره می‌شود: «فَبِمَا رَحْمَهٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ ۖ وَلَوْ کُنْتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ»؛ پیامبر این مهربانی را نسبت به امت اسلامی تبلیغ و ترویج می‌کرد.
وی ادامه داد: امامین انقلاب اسلامی، حضرت امام رضوان الله تعالی علیه و مقام معظم رهبری، سیره عملی آنان بر این بود که مبنای دینی و قرآنی را در جهان و جوامع اسلامی پیاده نمایند. نگاهی به امام(ره) بیندازیم متوجه می شویم با اقتدار لازم نسبت به مقابله و مقاومت در مقابل قلدران و زورگویان می ایستد. در آن زمان، در زمانی که امام نیاز به همراهی غرب و قدرت های بلوک شرق و غرب داشت، ولی امام به آن ها نگاه نکرد. امام یک نگاه کرد. آن هم نگاه خدامحوری بود و در مقابل دشمنان با اقتدار ایستاد. «أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ» در سیره امام بزرگوار مصداق عملی داشت. در عین حال «رُحَماءُ بَینَهُم» نسبت به جامعه اسلامی، امام نگفتند اینجا مرز ایران است و آنجا مرز فلسطین و آنجا سوریه. این نگاه را نداشتند. در هشت سال دفاع مقدس فرمایش امام این بود: دفاع ما، دفاع برای مرز نیست؛ دفاع از اسلام است. وقتی سیره عملی امام(ره) را که برگرفته از سیره عملی نبی مکرم اسلام و حضرات معصومین است به عنوان یک الگو قرار بدهیم یا مقام عظمای ولایت و رهبری در فرمایشی دارد: امروز هر حنجره ای یا زبانی که مسلمانان را به وحدت دعوت کند حنجره الهی است و هر حنجره و زبانی که مسلمانان را مذاهب اسلامی را به دشمنی با یکدیگر تحریک کند زبان شیطان است. این سیره عملی امامان انقلاب اسلامی است و ما هم به عنوان یک مسلمان باید در این مسیر قدم های مؤثری برداریم.
مدیرکل تبلیغات اسلامی گفت: کسانی که در جایگاه تبلیغی قرار دارند اول خودمان این سیره را سرلوحه کار خود قرار دهیم و دوم جامعه را نسبت به اهمین آن روشن کنیم. شیعه و سنی فرقی نمی کند. قبله، کعبه و خدایمان یکسان است. مبانی دینی ما برگرفته از قرآن کریم است.
حجت الاسلام سروستانی خاطر نشان کرد: امروزه شاهد رویدادهایی در منطقه هستیم که قلب هر انسان مؤمن و متدینی را آزرده می کند. ادعا می کنیم مسلمانیم؛ کتابی داریم و کتاب ما قرآن است. مبنای عمل ما چه در حوزه زندگی و چه حوزه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی باید مبنای قرآن باشد. هر مبنایی غیر از قرآن، باطل است. قانونی که در سازمان ملل و مجامع وابسته به غرب بر اساس مبانی غرب تدوین شد ملاک ما نیست. ملاک ما قرآن است. آنچه که قرآن برای ما تبیین می‌کند آن باید در حقیقت سرلوحه زندگی ما و در ابعاد و زوایای مختلف قرار بگیرد. قرآن کریم هم در همه ابعاد راه و روش زندگی انسان را تبیین می کند. چگونه بخورید و بیاشامید؟ چگونه حرکت کنید؟ وظیفه شما در اجتماع چیست؟
وی ادامه داد: در رابطه با تعامل هم آیات متعددی داریم. آیات ابتدایی سوره ممتحنه را با بعضی از تصمیماتی که در برخی از کشورهای اسلامی اتخاذ شده است. «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا عَدُوِّی وَ عَدُوَّکُمْ أَوْلِیاءَ تُلْقُونَ إِلَیْهِمْ بِالْمَوَدَّهِ وَ قَدْ کَفَرُوا بِما جاءَکُمْ مِنَ الْحَقِّ»؛ قرآن خیلی صریح مشخص کرده است. ای کسانی که ایمان آورده اید: «لا تتخذوا عدوی و عدوکم»؛ دشمنانم را و دشمنان خود را به دوستی انتخاب نکنید. تفاهم نامه ها و عقد اخوت هایی که امروز توسط برخی از سران حکومت های اسلامی بسته می‌شود با آیات قرآن انطباق بدهیم می بینیم فاصله زیادی دارد. رژیم غاصب کودک کشی مثل اسرائیل که نسبت به اسلام بغض و کینه دارد و تمام قد برای نابودی اسلام تلاش می کند برخی از کشورهای خلیج عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی دارند. این محل تأمل و بررسی علماست. علما بایدآن را تبیین و گوشزد کنند. در آیات در قرآن کریم آمده است: « لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَداوَهً لِلَّذِینَ آمَنُوا الْیَهُودَ».
مدیرکل تبلیغات اسلامی به نقش نظام مقدس جمهوری اسلامی در ایجاد وحدت اشاره کرد و افزود: نظام مقدس جمهوری اسلامی به رهبری امام راحل منادی وحدت بود. این وحدت یک وحدت زبانی نبود. بلکه در عمل بود. رفتار، کردار و نصایح پیامبر گونه امام(ره) در پیام هایی که برای مراسم حج هر سال می فرستادند و مقام معظم رهبری را بررسی می‌کنیم می بینیم همه در مسیر وحدت توصیه می کنند.
وی در پایان افزود: سردار حاج قاسم سلیمانی که به عنوان یک مسلمان است هیچ گاه نگفت سرزمین فلسطین، یا سرزمین لبنان، یا سرزمین سوریه و یا عراق. در این مناطق فلان مذهب حضور دارد. ایشان با تمام قوا به تبعیت از امام و مقتدا و رهبر خویش حضور پیدا می‌کند. و آیه شریفه قرآن «اشداء علی الکفار» را با چه اقتداری پیاده می کند. وعده خدا محقق می‌شود. سست ایمان نباشید «ان تنصرالله ینصرکم» خداوند یاری می کند.

فهرست