شیخ خلیل افرا؛
وحدت، اخوت، برابری و انسجام از ویژگی‌های برجسته پیامبر(ص) بود که باید از آن ها الگو برداری کرد
علمای اسلام باید در تعمیق وحدت در امت اسلامی نقش تاثیرگذار خود را ایفا کنند. در این شرایط حساس زمان با پیروی از فتاوا و بیانات راهگشای مقام معظم رهبری می توان وحدت بین امت اسلامی را تداوم بخشید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، شیخ خلیل افرا عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور در نشست نقش علمای اسلام در تعمیق وحدت اسلامی و مبارزه با زیاده خواهی های استکبار جهانی و خیانت به آرمان قدس شریف، گفت: در این جا جمع شده ایم تا بررسی بهتری صورت گیرد و به نتیجه واحدی برسیم که چگونه امت اسلامی و قلب‌های امت اسلام را به یکدیگر نزدیک تر نماییم. در جهان خصوصاً ایران اسلامی و به ویژه در استان بوشهر، وحدت زبانزد خاص و عام است. فضائل و مناقب رسول الله به نص صریح قرآن متعدد و زیاد است. حضرت جبرئیل علیه السلام روزی خطاب به رسول الله فرمود: «یا مُحَمَّد! لَولَاک مَا بُعِثتُ»؛ اگر شما نبودی من شناخته نمی شدم. «بِمُطاعٍ ثَمَّ أمین»؛ پیامبر علیه الصلاه والسلام خطاب به حضرت جبرئیل و خدای عزوجل فرمود: «چرا مرا به عنوان (وَ مَا أرسَلنَاکَ إلّا رَحمَه لِلعَالَمین) قرار دادی؟». خدای عزوجل به سوی رسول الله وحی نازل کرد: «یا مُحَمَّد! نَظَرتُ إلِا قُلُوب عِبَادی فَمَا رَأَیتُ قَلباً ارحَم مِن قَلبِک»؛ ای محمد! نگاه کردم به سوی دل های بندگانم، قلبی رحیم تر از قلب تو ندیدم.
وی گفت: در آیه شریف «ارسلناک الا رحمه للعالمین»، امام قاضی ایاز در کتاب الشفا، عالم را این گونه معنا می کند: منظور از عالم «کَلَّنَا سِوَی الله»؛ هر چیزی غیر از خدا است. یعنی رسول الله برای انس، جن و همه بشریت رحمت للعالمین است. لذا پیامبر در حدیث صحیح می فرماید: من از برگزیدگان هستم. صفات و خصلت‌های پیامبر بسیار متعدد و زیاد است. ما امت اسلام باید رسول الله را در نظر بگیریم؛ «لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه»؛ همانا به تحقیق پیامبر برای شما اسوه، الگو و نمونه بسیار نیکوست. چه کسی می‌تواند پیامبر را اسوه خودش قرار دهد؟ «لمن کان یرجوالله»؛ کسی که امید به خدا و ایمان به خدا داشته باشد. «والیوم الآخر»؛ همچنین ایمان به روز معاد و واپسین داشته باشد. «و ذکرالله کثیرا»؛ و خدا را به طور زیاد و فراوان یاد کند. پیامبر در عبادت، معاملات، برخورد و تعامل با همنوعان خود چه مسلمان و غیرمسلمان، اسوه و الگو در وحدت، اخوت، برادری و انسجامی که بین اصحاب، یاران و اهل بیت خود ایجادکرد، بوده است.
عضو شورای برنامه ریزی ادامه داد: در حدیث صحیح آمده است، منادی وحدت بعد از قرآن کریم و خدای عزوجل، پیامبر علیه الصلاه و السلام است. در صحیحین آمده است: وقتی عبدالرحمن ابن عوف به سوی مدینه هجرت کرد پیامبر بین او و سعد بن ربیع عقد اخوت ایجاد کرد. سعد فرمود: یا عبدالرحمان! من مال زیادی دارم. می خواهم مال خودم را بین خودم و شما تقسیم کنم. همچنین انواع و اقسام نویدها و بشارت ها را داد. به گونه‌ای شد عبدالرحمان بن عوف که میلیاردری در مکه بود حالا در مدینه چیزی ندارد. سعدبن ربیع از نظر مالی از او بهتر بود. حال عبدالرحمن می‌خواهد مال خود را ببخشد. این وحدت و اخوت را پیامبر ایجاد کرد.
افرا ادامه داد: علمای اسلام در تعمیق وحدت علمای اسلام نقش موثری دارند. امام راحل رضوان الله تعالی علیه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی چگونه توانست وحدت ایجاد کند؟ امام هفته ای ایجاد کرد به نام هفته وحدت. نه فقط در روزهای دوازدهم تا هفدهم؛ بلکه منظور این است در این ایام برای ایجاد وحدت بررسی بیشتری صورت گیرد. سیرت، اخلاق و طریقه پیامبر را مورد بررسی قرار دهند. شیخ محمد عبده، آیت الله بروجردی و شیخ محمود شلتوت از علمای بزرگ اسلام در ایجاد وحدت مؤثر بودند. در جامعه الازهر، ایران اسلامی و در کشور مصر اخوت و برادری ایجاد شد. وحدتی که محمد عبده، امام راحل و آیت الله بروجردی ایجاد کردند جهانی بود. یک عالم و دانشمند، امام جماعت یا جمعه در کشور و شهرستان که زندگی می کند نقش موثری در ایجاد وحدت دارد.
وی خاطر نشان کرد: در این برهه حساس از زمان، عالم و مجتهد جامع الشرایط و بی‌بدیل مانند حضرت آیت الله امام خامنه ای با فتاوا و احکامی که بیان می‌کنند وحدت بین امت اسلام ایجاد کرده اند. هر سال در کنفرانس وحدت اسلامی حدود ۶۰ نفر از علمای کشورهای اسلامی شرکت می‌کنند. مقام معظم رهبری مؤسس کنفرانس وحدت و مجمع التقریب است که می خواهد بین امت اسلام وحدت ایجاد کند.
عضو شورای برنامه ریزی در ادامه به فتوای مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: فتوای درخشان و نورانی اخیر مقام معظم رهبری عامل وحدت، انسجام و برادری میان امت اسلام است. مقام معظم رهبری فرمودند: «توهین به مقدسات مسلمین و اهل سنت، توهین به مقدسات شیعه، خط قرمز نظام است. حرام بوده و از گناهان کبیره به حساب می‌آید». همه علمای اسلام به خاطر این فتوا با لفظ «نشکر المرشد الاعلی آیت الله العظمی خامنه ای حفظه الله فی فتوا» تشکر نمودند. این فتوا در جهان و عالم اسلامی پیچید و تبلور و دگرگونی در امت اسلام ایجاد کرد.
وی در پایان گفت: آیت الله شهید مطهری می فرماید: وحدت حیات است. اگر وحدت نباشد همه مرده اند. تفرقه مرگ است. امثال این بزرگان با فرمایشاتشان در بین امت اسلامی وحدت ایجاد می‌کنند.

فهرست