به مناسبت هفته وحدت؛
نشست نقش علمای اسلام در تعمیق وحدت اسلامی و مبارزه با زیاده خواهی های استکبار جهانی برگزار شد
در این نشست موضوعات مختلفی از جمله نقش علمای اسلام در تعمیق وحدت اسلامی و جلوگیری از بروز اختلافات مذهبی، تأثیرات وحدت اسلامی در مقابله با تهاجم شبیخون فرهنگی و همچنین نقش وحدت اسلامی در استکبارستیزی و عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، نشست نقش علمای اسلام در تعمیق وحدت اسلامی و مبارزه با زیاده خواهی های استکبار جهانی و خیانت به آرمان قدس شریف برگزار شد.
این نشست در سالن جلسات صداوسیمای مرکز بوشهر برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین یمینی رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، آقای مهندس ناظر مدیرکل صداوسیمای مرکز بوشهر، شیخ خلیل افرا عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور، حجت الاسلام والمسلمین سروستانی مدیرکل تبلیغات اسلامی، شیخ اسماعیل بازدار امام جمعه اهل سنت شهر بوشهر، حجت الاسلام والمسلمین خدری مدیر مرکز مدیریت حوزه های علمیه، شیخ حمزه کردی امام جمعه اهل سنت جزیره شمالی، حجت الاسلام والمسلمین جمالی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، شیخ مصطفی شادمان عضو شورای روحانیت اهل سنت استان بوشهر و مدرس مدرسه علوم دینی شهر سیراف و حجت الاسلام والمسلمین عوض پور استاد حوزه و دانشگاه حضور داشتند.
مهندس ناظر گفت: هفته وحدت و میلاد مبارک پیامبر عظیم الشأن اسلام در سال جاری از ویژگی خاص تری برخوردار است. اول به دلیل هم تقارنی با ۱۳ آبان، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و همچنین ایام حزن و اندوه اهانت به مقدسات دینی و ساحت مقدس پیامبر عظیم الشأن در حوزه سیاسی جهان و به سرکردگی آمریکا و صهیونیسم. صهیونیسم بین المللی و استکبار جهانی با اسلام هراسی، تحریف، اسلام ستیزی و اهانت به مقدسات اسلامی، ترس، وحشت و عجز خود را از توسعه و رشد روزافزون اسلام در سراسر جهان با اهانت به منصه ظهور و بروز می گذارد.
وی ادامه داد: صدا و سیمای مرکز بوشهر با برگزاری نشست هم اندیشی قصد دارد وحدت اسلامی، استکبارستیزی و نقش دو میلیارد مسلمان در جهان اسلام را مورد بررسی قرار دهد و بیداری، وحدت و مقاومت اسلامی را بررسی نماید. امید داریم انشاءالله صدا و سیما بتواند در مقابل جنگ رسانه ای و امپریالیسم خبری جهان استکبار، دفاع مقدس رسانه‌ای تأثیرگذار، جانانه و پیروزمندانه ای را داشته باشد.
حجت الاسلام والمسلمین یمینی گفت: اهانت و بداخلاقی ای که رئیس‌جمهور کودک منش فرانسه انجام داد، کینه‌توزی خود را نسبت به اسلام و پیامبر اسلام به منصه ظهور رساند، محکوم است. هیچ کدام از مسلمانان و آزادگان جهان این بی ادبی را نمی‌پذیرند. کار ناپسندی انجام دادند. مسلمانان متوجه باشند دشمنان اسلام، با اسلام دشمن اند؛ نه شیعه را قبول دارند و نه اهل سنت را. دعوا بر سر اصل اسلام، قرآن و مکتب است.
رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت به وحدت، همدلی و برادری میان برادران مسلمان اشاره کرد و گفت: با آگاهی که بین علمای اسلام وجود دارد توطئه‌های دشمنان نقش بر آب خواهد شد. و روز به روز بر عزت، عظمت و پیشرفت اسلام و مسلمانان افزوده می‌شود. اتفاقاً این اهانتی که انجام دادند نشان از دستپاچگی و ترس آنان از اتحاد بین علمای اسلام و مسلمانان است.
وی در پایان گفت: مسلمانان باید مواظب باشند کارهای تندی که گاهی به دست مسلمانان غافل و گاهی به دست افرادی که وابسته به کفار و دشمنان اسلام هستند انجام می گیرد، همه برای آن است که نگذارند فردی مسلمان شود. و گرنه، اسلامِ آزاد و آباد، همه چیز را برای هدایت بشر دارد و کمبودی ندارد.
شیخ خلیل افرا بیان کرد: فضائل و مناقب رسول الله به نص صریح قرآن متعدد و زیاد است. حضرت جبرئیل علیه السلام روزی خطاب به رسول الله فرمود: «یا مُحَمَّد! لَولَاک مَا بُعِثتُ»؛ اگر شما نبودی من شناخته نمی شدم. «بِمُطاعٍ ثُمَّ أمین»؛ پیامبر علیه الصلاه والسلام خطاب به حضرت جبرئیل و خدای عزوجل فرمود: «چرا مرا به عنوان (وَ مَا أرسَلنَاکَ إلّا رَحمَه لِلعَالَمین) قرار دادی؟ خدای عزوجل به سوی رسول الله وحی نازل کرد: «یا مُحَمَّد! نَظَرتُ إلِا قُلُوب عِبَادی فَمَا رَأَیتُ قَلباً ارحَم مِن قَلبِک»؛ ای محمد! نگاه کردم به سوی دل های بندگانم، قلبی رحیم تر از قلب تو ندیدم.
وی گفت: ما امت اسلام باید رسول الله را در نظر بگیریم؛ «لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه»؛ همانا به تحقیق پیامبر برای شما اسوه، الگو و نمونه بسیار نیکوست. چه کسی می‌تواند پیامبر را اسوه خودش قرار دهد؟ «لمن کان یرجوالله»؛ کسی که امید به خدا و ایمان به خدا داشته باشد. «والیوم الآخر»؛ همچنین ایمان به روز معاد و واپسین داشته باشد. «و ذکرالله کثیرا»؛ و خدا را به طور زیاد و فراوان یاد کند.
عضو شورای برنامه ریزی ادامه داد: علمای اسلام در تعمیق وحدت علمای اسلام نقش موثری دارند. شیخ محمد عبده، آیت الله بروجردی و شیخ محمود شلتوت از علمای بزرگ اسلام در ایجاد وحدت مؤثر بودند. در جامعه الازهر، ایران اسلامی و در کشور مصر اخوت و برادری ایجاد شد. وحدتی که محمد عبده، امام راحل و آیت الله بروجردی ایجاد کردند جهانی بود. یک عالم و دانشمند، امام جماعت یا جمعه در کشور و شهرستان که زندگی می کند نقش موثری در ایجاد وحدت دارد.
وی خاطر نشان کرد: در این برهه حساس از زمان، عالم و مجتهد جامع الشرایط و بی‌بدیل مانند حضرت آیت الله امام خامنه ای با فتاوا و احکامی که بیان می‌کنند وحدت بین امت اسلام ایجاد کرده اند.
حجت الاسلام والمسلمین جمالی بیان کرد: قرآن کریم راه و مسیر استکبارستیزی و ایستادن در مقابل استکبار را به ما نشان داده است. مسلماً برگشت همه وحدت ها به قرآن کریم است. قرآن کریم می فرماید: «فَاستَقِم کَما امرت»؛ خطاب به پیامبر اسلام می گوید: همانگونه که امر شده است استقامت کن. «وَمَن تابَ مَعَکَ»؛ و آن هایی که در کنار تو هستند. «فَاستَقِم کَما أُمِرتَ وَمَن تابَ مَعَکَ وَلا تَطغَوا إِنَّهُ بِما تَعمَلونَ بَصیرٌ». استقامت پیامبر اسلام و اطرافیان پیامبر اسلام را خطاب می کند.
وی ادامه داد: در آیه بعد نوع استقامت را نشان می دهد. آیه بعد می فرماید: «وَلَا تَرْکَنُوا إِلَى الَّذِینَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّکُمُ النَّارُ»؛ ایستادن در مقابل ظالم. اگر جبهه ای به عنوان جبهه ظالم بخواهد رخ نشان دهد قطعاً جبهه اسلامی باید در مقابلش بایستد.
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به اهانت رئیس جمهوری فرانسه اشاره کرد و افزود: کار ابلهانه ای که رئیس‌جمهور فرانسه به نام آزادی انجام داد و دروغ بود؛ آزادی، آزادی تحریف شده مد‌نظر آن هاست و الا ما هیچ دینی آزادتر از اسلام نداریم. رئیس جمهوری فرانسه موضعی می‌گیرد کهً سبب وحدت مسلمانان می‌شود. شیعه و اهل سنت دست در دست هم در مقابلش می ایستند
وی در پایان گفت: چهره واقعی رژیم کودک کش را باید به مردم بشناسانیم. برخی از کشورها به نام اسلام ارتباط می‌گیرند و روابط خود را با رژیم اشغالگر عادی سازی می کنند. وظیفه ماست اسلام را معرفی نماییم. اهداف، برنامه ها و چهره واقعی استکبار جهانی و همچنین چهره واقعی اسلام را به مردم نشان دهیم.
شیخ اسماعیل بازدار گفت: بزرگ ترین پیام رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم در قرآن و در آموزه های دینی این است که مردم را به سوی رحمت، اتحاد و انسجام دعوت می کند؛ «واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا». این مسبوط به تقوا است. خداوند متعال در دلایل «واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا» به نکات بسیار ظریفی اشاره می نماید. ابتدا دعوت اعتصام به حبل الله است. وقتی به قرآن چنگ می زنیم، در واقع قرآن است که می‌تواند برای ما فضای همزیستی معرفی کند و ما در آن فضا می توانیم با یکدیگر گفتگو کنیم. قرآن است که می تواند همه خلل ها و خلأها را از بین ببرد، همه را در زیر سایه خود جمع کند.
امام جمعه اهل سنت شهر بوشهر گفت: اختلافی که منجر به تنازع شود، «وَلا تَنازَعوا فَتَفشَلوا وَتَذهَبَ ریحُکُم»؛ با تنازع و دشمنی، ابهت و عزت اسلام و مسلمانان از بین می رود. اگر امروزه دشمنان اسلام به خود جرأت می‌دهند و به اسلام، قرآن و رسول الله اهانت می کنند، چون پیکره امت اسلام را به خوبی مشاهده کرده اند و می‌دانند که متفرق شده اند.
وی به قضیه فلسطین اشاره کرد و افزود: قضیه فلسطین و قدس، مهم ترین اولویت امت اسلام است. متأسفانه برخی از کشورهای عربی و حکام عرب به سادگی و با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی به فلسطین خیانت می کنند. رژیمی که هیچ وقت نتوانسته است برای بشر یک پیام خوب داشته باشد. وقتی یک کشور اسلامی دست صلح را به طرف رژیم غاصب و صهیونیسم بلند و دراز می کند احساسات امت اسلام جریحه دار می شود. این ننگ و ذلت است. نقطه سیاه در کارنامه و پرونده ای است که آیندگان نسبت به آن قضاوت خواهند کرد.
حجت الاسلام والمسلمین سروستانی بیان کرد: در قرآن کریم آمده است: «مُحَمَّدٌ رَسولُ اللَّهِ وَالَّذینَ مَعَهُ أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم»؛ توصیه قرآن کریم آن است که نبی مکرم اسلام و کسانی که به تبع آن دین اسلام را پذیرفتند باید این ویژگی را داشته باشند که «أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم» باشند.
وی ادامه داد: امامین انقلاب اسلامی، حضرت امام رضوان الله تعالی علیه و مقام معظم رهبری، سیره عملی آنان بر این بود که مبنای دینی و قرآنی را در جهان و جوامع اسلامی پیاده نمایند. نگاهی به امام(ره) بیندازیم متوجه می شویم با اقتدار لازم نسبت به مقابله و مقاومت در مقابل قلدران و زورگویان می ایستد. در آن زمان، امام نیاز به همراهی غرب و قدرت های بلوک شرق و غرب داشت، ولی امام به آن ها نگاه نکرد. امام یک نگاه کرد. آن هم نگاه خدامحوری بود و در مقابل دشمنان با اقتدار ایستاد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی خاطر نشان کرد: امروزه شاهد رویدادهایی در منطقه هستیم که قلب هر انسان مؤمن و متدینی را آزرده می کند. ادعا می کنیم مسلمانیم؛ کتابی داریم و کتاب ما قرآن است. مبنای عمل ما چه در حوزه زندگی و چه حوزه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی باید مبنای قرآن باشد. هر مبنایی غیر از قرآن، باطل است. قانونی که در سازمان ملل و مجامع وابسته به غرب بر اساس مبانی غرب تدوین شد ملاک ما نیست. ملاک ما قرآن است.
وی به نقش نظام مقدس جمهوری اسلامی در ایجاد وحدت اشاره کرد و افزود: نظام مقدس جمهوری اسلامی به رهبری امام راحل منادی وحدت بود. این وحدت یک وحدت زبانی نبود. بلکه در عمل بود. رفتار، کردار و نصایح پیامبر گونه امام(ره) در پیام هایی که برای مراسم حج هر سال می فرستادند و مقام معظم رهبری را بررسی می‌کنیم می بینیم همه در مسیر وحدت توصیه می کنند.
شیخ حمزه کردی گفت: پیامبر می فرماید: «علما، جانشینان و میراث داران پیامبران هستند». میراثی که بعد از پیامبر از لحاظ درهم و دینار باقی نمانده است. آنچه هست علم و تقوا است. خداوند می فرماید: «لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه»؛ پیامبر بهترین الگو در اخلاق، مهربانی و گذشت است.
وی خاطر نشان کرد: رئیس جمهور یک کشور اسلامی، ترکیه، مکرون را فردی ابله خطاب می‌کند. چقدر سر و صدا می کنند که به رئیس جمهور ما توهین شده است. شما می‌گویید آزادی بیان است. شما به پیامبر عظیم‌الشأن اسلام، کسی که شیعه و سنی، عرب و عجم، همه عاشق و دلداده او هستند به بهانه آزادی بیان، اهانت می کنید و می گویید مسلمانان باید ساکت باشند، مسلمانان نباید کالاهای فرانسوی را تحریم کنند؛ مسلمان اجازه بدهند هر چه ما گفتیم ایرادی ندارد. نه! ما به همه کشورها و علی الخصوص به رئیس‌جمهور فرانسه و به همه کسانی که در این خیانت دست دارند اعلام می‌کنیم، شاید در بعضی از مسائل فقهی اختلافاتی باشد و آن را کتمان نمی کنیم اما پیامبر اسلام، مسئله فلسطین، اسلام و اهل بیت آن حضرت خطوط قرمز ما هستند.
امام جمعه جزیره شمالی گفت: می‌طلبد مسلمانان بیش از پیش با هم متحد شده و بیشتر به سوی سنت و سیرت سیدالمرسلین مراجعه کنند. مسلمانان باید به قرآن عظیم الشأن برگردند. مسلمانان نباید آرمان‌های خود را فراموش کنند. مسلمانان در شعب ابیطالب سه سال محاصره بودند. کودکان، زنان مسلمان و بسیاری از مسلمانان آنجا از بین رفتند و شهید شدند. پیامبر از آن تصمیم و اراده ای که برای حفظ اسلام داشت ذره ای کوتاه نیامد. امروز هم نباید کوتاه بیاییم. حتی اگر تمام حکام کشورهای اسلامی یکی پس از دیگری با رژیم کودک‌کش و غاصب صهیونیستی برای چند روز سمت و کرسی دنیا معامله ‌کنند، باز هم کشورمان کوتاه نمی آید و این هرگز اتفاق نمی افتد. چرا که کشورمان، شخص عالم و فقیه و شخصی که تقوا دارد و اهل خدا ترسی است و از اولاد رسول الله است، همان گونه که تا الان ایستاده است خواهد ایستاد. بسیاری از تحریم‌ها، مشکلات و گرفتاری ها به مسئله حمایت کشورمان از فلسطین و کشورهای اسلامی برمی گردد.
حجت الاسلام والمسلمین خدری بیان کرد: وظیفه ما به عنوان روحانیت اسلام و جامعه اسلامی این است که در زمینه وحدت اسلامی روشنگری بیشتری داشته باشیم.
وی ادامه داد: آیا معنی وحدت این است که مثلاً مذهب خود را کنار بگذارد و اتحاد مذهب باشد یا اینکه اتحاد پیروان مذهب باشد؟ نکات جالبی در سیره علمای ما وجود دارد. مثلاً شهید مطهری در مورد مفهوم وحدت سخن می‌گوید و برای تبیین آن سؤال می‌کند: آیا مقصود این است میان مذاهب اسلامی یکی انتخاب شود و سایر مذاهب کنار گذاشته شودن یا اینکه وحدت اسلامی به هیچ وجه به وحدت مذهب ربطی ندارد؟ مقصود اتحاد مسلمین، اتحاد پیروان مذاهب مختلف در عین اختلافات مذهبی است.
شیخ مصطفی شادمان گفت: تأثیرات وحدت اسلامی در مقابله با تهاجم و شبیخونی که از لحاظ فرهنگی، دشمنان قسم خورده بر امت اسلامی روا می دارند بر کسی پوشیده نیست. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی موج مسلمان شدن در جهان به سرعت پیشرفت کرد و فراگیر شد. همین امر باعث شد دو قطب شرق و غرب در موضع انفعال قرار گیرند. سال هاست شاهد آن هستیم، هر سال کشوری کاریکاتوری ترسیم می‌کند و بر علیه مسلمانان و اسلام می خواهند ضربه وارد کنند. اینجاست که وظیفه علما و اندیشمندان می‌طلبد چگونه مردم را در مقابل توهین‌ها و اهانت‌هایی که به ساحت مقدسات اسلام و پیامبرش روا می دارند روشنگری ایجاد کنند.
وی ادامه داد: وحدت و همگرایی در میان پیروان مذاهب اسلامی از بدو انقلاب توسط رهبر فقیدمان رضوان الله تعالی علیه ایجاد شد و تأکید مقام معظم رهبری هم همیشه این است که برادران شیعه و سنی همه باید دلسوز اسلام باشند. اگر تاریخچه‌ای از مصیبت‌ها، اهانت ها و سختی هایی که بر امت اسلامی به وجود آمده را مرور کنیم می‌بینیم که از بدو رسالت رسول اکرم این اهانت ها، اذیت ها و بدگویی ها وجود داشته است و مسئله تازه و جدیدی نیست.
حجت الاسلام والمسلمین عوض پور بیان کرد: در طول تاریخ اسلام علمای زیادی از شیعه و اهل سنت در بحث وحدت اسلامی کار کردند. حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری، مرحوم شیخ شلتوت، شیخ محمد عبده، سید جمال و سید قطب علمایی بودند که برای ایجاد وحدت بین مسلمانان قدم‌هایی برداشتند. وحدت به این معنا نیست که از اعتقادات مذهبی خودمان دست برداریم. وحدت ما در مقابل دشمنان است. می‌تواند دو تا مذهب اگر چه از حیث فقهی و یک سری مباحث اعتقادی مخالف هم باشند ولی با توجه به جنبه‌های متعدد مشترکی که در بینشان است وحدت داشته باشند. از حیث هویت و عقیده، هویت اسلامی و عقائد مشترکی داریم، در توحید و قبله مشترک هستیم، در قرآن مشترک هستیم.
استاد حوزه و دانشگاه گفت: مقوله وحدت اسلامی رشد پیدا کند، گفتمانِ غالب می شود. وقتی گفتمان غالب شد، بیداری اسلامی ایجاد می‌کند و وقتی بیداری اسلامی ایجاد شد، نتیجه این پارامترهای فعال، تکاپوی غربی ها می‌شود که اکنون می بینید.
حجت الاسلام عوض پور گفت: چرا کاریکاتور می کشند؟ چرا مکرون این حرف‌ها را می‌زند؟ چرا این همه دست و پا می‌زنند؟ اگر اسلام یک دین تو خالی بود آن ها با دلیل می‌آمدند. اما وقتی اسلام یک گوهر نایاب و بدون نقص و عیب است، نمی توانند بر آن نقص وارد کنند. دست به این کارهای سخیف می زنند. قرآن در سوره مبارکه یاسین آیه ۳۰ اشاره کرده است: «یَا حَسْرَهً عَلَى الْعِبَادِ ۚ مَا یَأْتِیهِمْ مِنْ رَسُولٍ إِلَّا کَانُوا بِهِ یَسْتَهْزِئُونَ»؛ هر پیغمبری که آمده، او را استهزاء و مسخره کردند. چون دشمنان ناتوان بودند. آدم ناتوان مسخره می‌کند؛ آدم ناتوان کاریکاتور می‌کشد؛ چون ناتوان بودند این کارها را انجام دادند.

 

 

 

 

 

 

فهرست