بالاترین نعمتی که بهشتیان به آن غبطه می خورند زیارت روزانه وجود پیامبر(ص) است
حجت الاسلام اسماعیل نیا امام جماعت مسجد امام جعفر صادق علیه السلام در مراسم سوگواری رحلت جانگداز نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم و شهادت سبط اکبر ایشان امام حسن مجتبی علیه السلام، به پیامبر(ص) را منشأ خیر و برکت برای اهل دنیا، برزخ و بهشتیان دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، حجت الاسلام اسماعیل نیا امام جماعت مسجد امام جعفر صادق علیه السلام در مراسم سوگواری رحلت جانگداز نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم و شهادت سبط اکبر ایشان امام حسن مجتبی علیه السلام، بیان کرد: خداوند متعال در یکی از بالاترین توصیفاتش در قرآن کریم، پیغمبر را رحمت للعالمین توصیف می نماید. «و ما ارسلناک الا رحمت للعالمین»؛ ما تو را نفرستادیم مگر اینکه مایه رحمت، خیر و برکت برای همه عالمیان باشی. خیر هم برای همه مخلوقات عالم و هم به تفسیر اهل معنا برای همه اوالم مختلف. وجود نازنین پیامبر مایه برکت و رحمت است. برکت برای عالم و دنیای فانی که در آن هستیم و هم برای فردا و عالم برزخ و هم برای قیامت و بهشت. در بهشت هم بهشتیانی که از نعمات الهی متنعم هستند وجود پیامبر خاتم مایه رحمت آنان است.
وی ادامه داد: پیمغبر خدا در دنیایی که هستیم، قرآن، کلام خدا را آورد و بر جان های تشنه ما نوشانید. فردای برزخ و در قیامت، پیامبر قدرت شفاعت دارد و می تواند همه را شفاعت کند. طبق حدیث قدسی، خداوند می فرماید: آنقدر از امتت ببخشم که خودت راضی شوی. در بهشت هم در بالا رفتن مرتبه های بهشتیان وجود نازنین پیامبر مایه رحمت است. بهترین و بالاترین نعمت برای اهل بهشت آن است که خداوند به او توفیق دهد که بتواند هر روز وجود نورانی محمد(ص) و اهل بیت را زیارت کند. نعمت خوردنی و شرب در دنیا موجود است. بالاترین نعمتی که بهشتیان در رده های پایین غبطه آن را می خورند این است که هر روز جمال پیامبر را زیارت کنند. پیامبر خدا هم می تواند در آنجا شفیع ما باشد.
امام جماعت مسجد امام جعفر صادق گفت: پیامبر رحمت للعالمین است. سیاه و سفید، دارا و ندار، تاجر و فقیر فرقی برای پیامبر ندارد. پیامبر همه را با یک دید نگاه می کند. وقتی پیامبر از غزوه تبوک برگشت سعد انصاری آن کارگر، که از سختی کار با پیامبر مصافحه کرد. وقتی پیامبر زبری دستان سعد را دید گفت: ای سعد، چرا دستانت اینقدر زبر و خشن است؟ سعد عرضه داشت: یا رسول الله! کارگرم. بیل و کلنگ را بر دوش می گذارم و صبح بیرون می روم و ضربه بر زمین سخت می زنم تا لقمه حلال برای اهل خانه در بیاورم. پیامبر خم شدند و دست سعد انصاری را بوسید و فرمود: این دست ها طعم آتش جهنم را نخواهد چشید. اینقدر پیامبر خدا نسبت به همه رئوف و مهربان بود.
حجت الاسلام اسماعیل نیا ادامه داد: پیامبر مسلمان و غیرمسلمان هم نمی کرد. اگر سیره عملی رسول الله را سرلوحه زندگی اجتماعی خود قرار دهیم محال است که مسلمانان بخواهند با هم نسازند و عدم سازش و درگیری داشته باشند. کسی که پیامبرش همچون شخصیتی است و مسلمان و غیرمسلمان در دیدگاهش یکی بوده است چطور ممکن است نتوانند کنار هم قرار گیرند و در وحدت و صلح و صفا باشند.
وی گفت: روزی پیامبر از کوچه عبور می کرد، فرمود: دوست جوان و یهودی ما کجاست ؟ هر وقت از کوچه شان رد می شدیم خاکستر بر سر ما می ریخت. چند روزی پیدایش نیست؟ سوال پرسیدند گفتند بیمار است و در بستر بیماری است. فرمود: به عیادتش برویم. با جمعی از اصحاب به عیادت آن جوان یهودی رفتند. وقتی وارد شدند، جوان یهودی از شرم به مادرش گفت: چیزی بر صورتم بینداز تا نگاهم به رسول الله نیفتد، شرم دارم. وقتی وارد شدند اول به پیامبر گفت: ابتدا راه و رسم مسلمانی را بر من بچشان تا بتوانم بر چهره شما نگاه کنم. اینقدر محبت و مودت میان جامعه برقرار می کرد. امتش هم باید هر کاری برایش می توانند بکنند. افتخار داریم در مجلسی که به نام و یاد رسول الله شرکت کنیم باید به خودمان ببالیم.

فهرست