زیارت حضرت امام رضا علیه السلام در بین علمای اهل سنت از اهمیت زیادی برخوردار است
حجت الاسلام شریفی معاون فرهنگی دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان بوشهر بیان کرد: متأسفانه برخی افراد که گاهی آگاهی کاملی از تعالیم اسلامی ندارند با عناوینی چون مبارزه با شرک و دفاع از توحید قصد دارند به سنتی که یادگار پیامبر عظیم الشأن اسلام صلی الله علیه و آله و سلم است و عملی که باعث وحدت و همبستگی مسلمانان با یکدیگر می شود خدشه وارد کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، حجت الاسلام شریفی معاون فرهنگی دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان بوشهر در نشست صمیمی ائمه جمعه و جماعات اهل سنت استان بوشهر با موضوع مبانی وحدت و تقریب و نقد مبانی فکری جریان های افراطی که صبح امروز در سالن جلسات شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد بیان کرد: اهمیت و فضیلت زیارت امام رضا علیه السلام هم در کتب اهل سنت ذکر شده است و هم بسیاری از علما و دانشمندان اهل سنت برای بهره مندی از فضایل زیارت امام رضا علیه السلام به زیارت ایشان مشرف می شدند. متأسفانه برخی افراد که گاهی آگاهی کاملی از تعالیم اسلامی ندارند با عناوینی چون مبارزه با شرک و دفاع از توحید قصد دارند به سنتی که یادگار پیامبر عظیم الشأن اسلام صلی الله علیه و آله و سلم است و عملی که باعث وحدت و همبستگی مسلمانان با یکدیگر می شود خدشه وارد کنند به هر حال روایات بسیاری زیادی در منابع روایی برادران اهل سنت و همچنین در مورد عمل علمای بزرگ اهل سنت در منابع برادران اهل سنت بیان شده است که نشان دهنده اهمیت زیارت حضرت امام رضا در بین علمای بزرگ اهل سنت است.
وی در ادامه به بیان روایات وعمل علمای اهل سنت مواردی اشاره نمود: در مورد روایات زیارت حضرت رضا علیه السلام که در منابع اهل سنت وارد شده است روایتی را عایشه از رسول گرامی اسلام نقل می کند. عایشه نقل می کند: پیامبر فرمود: کسی که فرزندم را در طوس زیارت کند گویی یک حج به جا آورده است. عایشه پرسید: یک حج؟ پیامبر در پاسخ فرمود: دو حج. عایشه پرسید: دو حج؟ حضرت پاسخ داد: سه حج. عایشه ساکت شد. سپس پیامبر فرمود: اگر سکوت نمی کردی تا هفتاد حج جهت پاداش زیارت فرزندم برمی شمردم. روایات زیادی که در باب زیارت امام رضا علیه السلام در این باب نقل شده است.
معاون فرهنگی دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان بوشهر در ادامه به بیان روایاتی در باب عمل علمای بزرگ اهل سنت اشاره کرد و افزود: ابراهیم بن محمد جوینی به نقل از شیخ اباالحسن محمد بن القاسم الفارسی که از بزرگان اهل سنت در زمان خود بوده است می نویسد: من از کسانی بودم که زبارت قبر امام رضا علیه السلام را قبول نداشتم. و مردم را از آن باز می داشتم. شبی در خواب دیدم در مشهد حضور دارم و پیامبر در کنار قبر امام رضا مشغول نماز است. ناگهان صدایی شنیدم که می گفت: هر کس دوست دارد قبری را ببیند که اگر آن را زیارت کند خداوند ناراحتی او را از بین می برد به زیارت قبر امام رضا بیاید که خداوند در این قبر سلاله و ذریه ای از پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم قرار داده است. وی در ادامه می گوید: وقتی از خواب بیدار شدم غرق در عرق بودم. و بی درنگ غلامم را صدا زدم تا مرکبم را آماده کند. سپس سوار مرکب شدم و رهسپار زیارت امام رضا علیه السلام شدم و از آن پس سالی دو بار به زیارت امام رضا علیه السلام می رفتم. این روایت در کتاب فرائد السمطین ابراهیم بن محمد جوینی جلد دوم صفحه ۱۹۸ نقل شده است.
حجت الاسلام شریفی در پایان گفت: همه این روایات نشان دهنده آن است که علمای بزرگ اهل سنت نسبت به زیارت حضرت رضا علیه السلام توجه و عنایت ویژه ای داشته اند.

فهرست