نشست هم اندیشی برنامه های رحلت نبی مکرم اسلام(ص) و هفته وحدت
جلسه هم اندیشی رحلت نبی مکرم اسلام(ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام و همچنین هفته وحدت، صبح امروز با حضور ارگان های فرهنگی از جمله سازمان تبلیغات اسلامی، اوقاف و امور خیریه، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، سپاه امام صادق علیه السلام و نیروی انتظامی در دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، جلسه هم اندیشی رحلت نبی مکرم اسلام(ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام و همچنین هفته وحدت، صبح امروز با حضور ارگان های فرهنگی از جمله سازمان تبلیغات اسلامی، اوقاف و امور خیریه، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، سپاه امام صادق علیه السلام و نیروی انتظامی در دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر برگزار شد.
حضرت حجت الاسلام یمینی رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، در ابتدای سخنان خود ضمن بیان گوشه ای از دعای ششم صحیفه سجادیه بیان کرد: در شرایط خاص و حساسی قرار داریم؛ برگزاری مراسمات دارای اهمیت است یعنی پیامبر بر گردن امت حق دارد. ۲۸ صفر ایام سوگ، عزا و ناراحتی اهل بیت است. تمامی ماه محرم و صفر این گونه است. آل الله و خاندان پیامبر در یک گرفتاری سخت و شدیدی قرار داشتند. مسلمانان خصوصاً شیعیان همراه با عزا و مصیبت خاندان پیامبر توانستند در قرن های متمادی همدلی و همراهی با خاندان پیامبر و عزاداری را داشته باشند. برادران اهل سنت هم کما بیش در برنامه ها همراهی هایی داشته اند که به برکت جمهوری اسلامی این همراهی ها بیشتر شده است.
وی در ادامه به آرمان فلسطین اشاره کرد و گفت: حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری آرمان های اسلامی را که گاهی هزینه های بسیار سنگینی برای جمهوری اسلامی و مردم ایران داشت پیش بردند. یکی از آرمان هایی که حضرت امام(ره) برای نقشه راه جمهوری اسلامی تعریف کرد و خود و مقام معظم رهبری به آن پایبند بودند آرمان فلسطین است. مقام معظم رهبری فرمودند: ما همان طور که به حزب الله لبنان شیعه کمک کردیم به حماس اهل سنت نیز کمک کردیم. یعنی فرقی از این جهت بین شیعه و اهل سنت وجود نداشت. و جمهوری اسلامی در این راه هزینه های زیادی پرداخت.
رئیس دفتر نمایندگی اهل بیت را عامل وحدت خواند و افزود: اهل بیت عصمت و طهارت عامل و محور وحدت هستند. خود نبی مکرم اسلام عامل وحدت جامعه اسلامی و بلکه جامعه انسانی و دینی است. پیامبر وجه مشترک بین همه مسلمانان به طور خاص و ویژه هم شیعه و هم برادران اهل سنت است. پیامبر، پیامبر همه ماست؛
حجت الاسلام یمینی گفت: برنامه هایی در تعمیق این وحدت، همدلی و برادری اسلامی سال های پیش وجود داشته است. شرایط جدید کرونا بعضی از جلسات و برنامه ها را مختصرتر و کوتاه تر کرده و بخشی از آن ها را نیز تعطیل نموده است. امتیازی وجود دارد که رحلت در روز جمعه واقع شده است و روز جمعه نیز نمازجمعه ها در روستا ها برپا است. و می توان از ظرفیت های نمازجمعه های اهل سنت استفاده کرد و مراسمات کوچکی برگزار کرد. با اعزام مبلغ از اهل سنت و یا شیعیان با دقایقی سخنرانی در مورد شخصیت پیامبر و قرائت قرآن مراسم کوچکی در مناطق مختلف برگزار گردد. برنامه ای نیز نمادین و محدود در جزیره شیف برگزار شود. اگر امکان پذیر بود و غذای نذری در نقاطی، نه در یک خانه بلکه در چند خانه اهل سنت یا شیعیان، برای همسایه های خود غذای نذری با رعایت پروتکل ها طبخ نمایند.
وی در ادامه به تشریح برخی برنامه های هفته وحدت پرداخت و گفت: در سابق مراسمات را بین شهرهای بزرگ مانند کنگان، عسلویه و بوشهر پخش می کردیم. مراسمات را در نقطه ای قرار می دادیم که بیشترین جمعیت بتوانند شرکت نمایند. اما الآن این شعار قابل اجرا نیست. چون رعایت پروتکل ها سخت می شود. امسال برای اینکه جمعیت و مشارکت حداکثری داشته باشیم برنامه ها را بین شهرها تقسیم می کنیم و با تعدد برنامه جمعیت جمع شود. شعار پارسال این بود که حتی الامکان اهل سنت را مشارکت بدهیم. امسال نیز شعارمان همین است مراسم بزرگی نیز روز ۱۲ آبان، یک روز قبل از روز ملی مبارزه با استکبار جهانی در عسلویه برگزار خواهد شد که بین المللی است با عنوان حقوق بشر آمریکایی است. این مراسم با جمعیت پایین در هفته وحدت برگزار خواهد شد.
حجت الاسلام والمسلمین سروستانی مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان بوشهر بیان کرد: با توجه به شرایطی که ایجاد شد کما فی السابق مراسمات ماه محرم و صفر علی رغم نامه ای که از تهران برای تعطیلی مراسمات مختلف فرستادند ولی با پیگیری و رایزنی صورت گرفته و جلسه ای که با حضور استاندار برگزار گردید ایشان نیز صحه گذاشتند که این برنامه ها با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام شد. نذری و توزیع هم اگر تحت نظارت بهداشت پخت شود منعی ندارد مشروط بر اینکه تجمعی صورت نپذیرد. ولی هرگونه توزیع در یک مکان ثابت و ایجاد صف در این شرایط مناسب نیست.
وی افزود: پروتکلی که تدوین شده است تا پایان ماه صفر است. سعی شود در برنامه های ۲۸ صفر هماهنگی صورت گیرد که با محوریت مساجد اهل سنت برگزار شود و در مناطق قومی استان مانند عسلویه، کنگان، بوشهر، جزیره خارگ و گناوه و در صورتی که شرایط مناسب باشد به میزبانی خود مساجد اهل سنت برگزار شود.
حجت الاسلام والمسلمین جمالی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بیان کرد: نیروهای انقلابی و دل سوختگان نگذاشتند ماه محرم و صفری پشت سر گذاشته شود که مودت نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت کمرنگ شود. مراسمات بسیار خوب و باشکوه و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی مربوط به دوران کرونا برگزار شد. مراسمی که به مناسبت اربعین در گلزار شهدای پارک شغاب و به مدت سه شب برگزار شد انعکاس خیلی خوبی داشت. برنامه های آخر هفته هم در میدان شهید رئیسعلی دلواری و به مدت سه شب از شب ۵شنبه تا شب شنبه برگزار می شود. روزهای جمعه و شنبه نیز در امامزاده عبدالمهیمن مراسم برگزار خواهد بود. روز استکبار ستیزی برنامه ای در میدان شهید رئیسعلی دلواری به صورت سخنرانی و ایجاد زنجیره انسانی خواهیم داشت که با همکاری سپاه امام صادق(ع) و به طول یک کیلومتر برگزار خواهد شد.
نماینده معاونت فرهنگی سپاه امام صادق علیه السلام گفت: از طرف سپاه امام صادق و مجموعه فرهنگی برنامه های متعددی با همکاری سایر دستگاه ها پیش بینی شده است. در حسینیه عاشقان ثارالله هرشب برنامه ویژه ای با حضور آیت الله عاملی برگزار می شود که فیلمبرداری و ضبط شده و شب بعد از صداوسیمای مرکز استان پخش می شود.
وی در ادامه به بیان برخی برنامه ها در هفته وحدت پرداخت و گفت: در هفته وحدت هم چند پیشنهاد داریم. محفل انس با قرآن به صورت تلفیقی و همچنین دیدار خانواده شهدای شیعه با خانواده شهدای اهل سنت است که به نواحی اعلام می شود تا انجام گیرد. در بستر فضای مجازی برنامه هایی پیش بینی شده است که محتوایی است و به صورت کلیپ های کوتاه و استوری است. همچنین مقرر شده است با هماهنگی حوزه هنری شب شعر نبوی با محور وحدت جهان اسلام توسط بسیج هنرمندان انجام شود. بحث نذری هم برنامه جالبی است اگر به صورت هشتگی در فضای مجازی منتشر شود می تواند مورد استقبال قرار گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین اسماعیلی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر ضمن تسلیت ایام سوگواری دهه آخر صفر بیان کرد: برنامه ریزی برای حضرات معصومین علیهم السلام یکی از وظایف ذاتی ماست. و از باب حدیث شریف امام صادق علیه السلام «شیعتنا خلقوا من فاضل طینتنا یفرحون لفرحنا و یحزنون لحزننا» یکی از وظایف ذاتی سازمان اوقاف و امور خیریه هم بزرگداشت مناسبات دینی و اسلامی است.

فهرست