شناسه خبر: 1049

لینک کوتاه صفحه

https://boushehr.dmsonnat.ir/?p=1049

شیخ خلیل افرا: امام حسین از ویژگی‌ها و سجایای اخلاقی بسیار بالایی برخوردار بود که او را با جد بزرگوارش از هر حیث مشابه‌تر می‌ساخت

شیخ خلیل افرا محقق و پژوهشگر اهل سنت استان بوشهر و عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر، ضمن اظهار تسلیت مجدد به سوگواران و عزاداران عزای سیدالشهدا، اکرام خلفا به امام حسین (ع) از دیدگاه منابع و کتب اهل‌تسنن را مورد بحث قرار داد و گفت: علامه ابن‌کثیر دمشقی درباره احترام حضرت ابوبکر رضی‌الله‌عنه نسبت‌ به حضرت حسین رضی‌الله‌عنه می‌گوید: «کان الصدیق یکرمه و یعظمه» حضرت ابوبکر صدیق (رض) حضرت حسین (رض) را مورد اکرام و بزرگداشت قرار می‌داد.
وی افزود: حضرت عمر فاروق (رض) نیز نسبت به فرزندان حضرت علی (رض) اظهار محبت می‌کرد تا آنجا که حضرت حسن و حضرت حسین را از شرکت‌کنندگان غزوه بدر به‌شمار می‌آورد و آنان را از مزایا و حقوق بالای اصحاب بدر بهره‌مند می‌ساخت و برای هر یک از آن بزرگواران ماهیانه پنج‌هزار درهم حقوق مقرر می‌کرد.
امام جمعه موقت اهل سنت کنگان با اشاره به داستان اسارت دختر یزدگرد گفت: حضرت امام باقر (رض) روایت می‌کند چون دختر یزدگرد را برای عمر آوردند دوشیزه‌های مدینه به تماشای او آمدند او را به مسجد آوردند و عمر (رض) به توصیه امیرالمؤمنین علی (رض) او را آزاد گذاشت که هرکس را می‌خواهد انتخاب کند و او نیز حسین‌ابن‌علی را انتخاب نمود. این ماجرا حکایت از تقدیر و بزرگداشت حضرت عمر (رض) به اهل بیت پیامبر صلوات‌الله‌علیهم دارد و مقام والای حضرت حسین (رض) را نزد حضرت عمر فاروق (رض) به اثبات می‌رساند.
شیخ خلیل افرا در ادامه گفت‌وگو نهایت ظلم و ستم به سیدالشهدا و اهل‌بیت را با بیان روایتی این‌گونه تشریح و تبیین کرد و گفت: ابومعین می‌گوید: در صحنه‌ای که من حضور داشتم مردی از عبدالله‌ا‌بن‌عمر (رض) درباره حکم خون پشه سؤال کرد و ابن‌عمر پرسید اهل کجایی؟ مرد گفت: اهل عراق هستم. ابن‌عمر (رض) گفت: این مرد را می‌بینید از من درباره حکم خون پشه می‌پرسد، در حالی که آنان فرزندان پیامبر را کشتند و پروا هم نداشتند. من شخصاً از رسول اکرم (ص) شنیدم که می‌فرمود: حسن و حسین دو گل خوش‌بوی من در دنیا هستند.
عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به سجایا و ویژگی‌های اخلاقی سیدالشهدا (ع) اشاره کرد و گفت: سیره‌نویسان عقیده دارند که حضرت حسین (رض) شبیه‌ترین مردم به پیامبر اسلام از جهت قامت و اندام بود؛ در عین حال از ویژگی‌ها و سجایای اخلاقی بسیار بالایی برخوردار بود که او را با جد بزرگوارش از هر حیث مشابه‌تر می‌ساخت.
وی تصریح کرد: هرگز در جایی ذکر نشده است که آن حضرت در مقام برخورد با مردم، کسی را تخطئه کرده باشد بلکه همواره در آموزش و ایجاد بینش عمیق دینی سعی گمارد.
عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از ایثار و همدردی اباعبدالله (ع) چنین گفت: سیدنا حسین (رض) بسیار عاطفی و مهربان و فروتن و بخشنده بود و در فراهم آوردن نیازمندی‌های مردم کوشا بود و همیشه تلاش و کوشش خویش را در جهت برطرف کردن ناراحتی‌ها و اندوه‌های مردم به کار می‌برد.
وی یادآور شد: روزی گذر حضرت به گروهی از بینوایان افتاد که خوراک می‌خوردند و آنان طبق عادت عرب آن‌حضرت را به خوردن خوراک دعوت کردند. حضرت حسین (رض) پیاده شد و با آنان خوراک خورد و فرمود: دعوت شما را پذیرفتم شما نیز باید دعوت مرا بپذیرید آنگاه از آنان برای یک میهمانی دعوت به‌عمل آورد.
رئیس هیئت افتا و شورای پاسخگویی به مسائل شرعی اهل سنت استان بوشهر با اشاره به عبادت و نیایش سیدالشهدا یادآور شد: سیدنا حسین (رض) افزون بر نمازهای پنجگانه بسیار به نمازهای سنت و نافله علاقه داشت؛ روز را روزه می‌گرفت و شب‌ها را در نیایش حق‌تعالی سپری می‌کرد. سیدنا حسین (رض) ۲۴ بار با پای پیاده حج خانه خدا را انجام داد.

فهرست