شناسه خبر: 523

لینک کوتاه صفحه

https://boushehr.dmsonnat.ir/?p=523

قدس سرزمین پیامبران و برکت‌ها در کلام قرآن

شیخ خلیل افرا: خداوند متعال در آیاتی قرآن عظیم‌الشأن قدس را می‌ستاید و آن را سرزمین پیامبران و برکت‌ها‌ بیان می‌کند.
شیخ خلیل افرا محقق و پژوهشگر اهل سنت و عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت با توجه به نزدیکی روز جهانی قدس، قدس را سرزمین پیامبران و برکت‌ها عنوان کرد.

بخش اول این سخنان به شرح ذیل است؛
بسم‌الله الرحمن الرحیم
قدس نه‌تنها پاره‌ای از خاک فلسطین است بلکه گل سرسبد و نگین انگشتر آن است و خداوند متعال در پنج نقطه از کتابش این خاک را به برکت توصیف کرده است: اول در سوره اسرا/ آیه ۱: «الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ» یعنی –جایی که اطرافش را پر برکت ساختیم– توصیف نمود.
دوم در اشاره به قصه خلیلش ابراهیم (ع) می‌فرماید: « وَ نَجَّیْناهُ وَ لُوطاً إِلَى الْأَرْضِ الَّتِی بارَکْنا فِیها لِلْعالَمِینَ » سوره انبیا/ آیه ۷۷
سوم در داستان موسی (ع) جایی که از بنی‌اسرائیل بعد از غرق شدن فرعون و فرعونیان سخن می‌گوید: «وَ أَوْرَثْنَا الْقَوْمَ الَّذینَ کانُوا یُسْتَضْعَفُونَ مَشارِقَ الْأَرْضِ وَ مَغارِبَهَا الَّتی‏ بارَکْنا فیها». سوره اعراف/ ۱۳۷
چهارم در قصه سلیمان پیامبر (ع) خداوند می‌فرماید: «وَ لِسُلَیْمانَ الرِّیحَ عاصِفَهً تَجْرِى بِأَمْرِهِ إِلى الاَرْضِ الَّتِى بارَکْنا فِیها»
پنجم در داستان سبأ می‌فرماید: « وَ جَعَلْنا بَیْنَهُمْ وَ بَیْنَ الْقُرَى الَّتِی بارَکْنا فِیها قُرىً» شهرهایی که خداوند آنها را پربرکت ساخته است شهرهای شام و فلسطین است.
قدس فقط از فلسطینیان نیست و  تنها به اعراب تعلق ندارد بلکه متعلق به تمام مسلمانان است.
مسلمانان در هرکجا که باشند چه در شمال و چه در جنوب چه در شرق و چه در غرب، در هر موقعیتی یا نقش و یا جنسیتی که باشند چه حاکم و چه محکوم، چه باسواد و چه بی‌سواد، غنی و فقیر و چه مرد و چه زن هر کس به‌اندازه توان باید از قدس دفاع کند.
صهیونیسم همیشه اعلان جنگ می‌کند و به مقابله برمی‌خیزد و تجاوز می‌کند ولی در میان مسلمانان باآن‌همه وسعت جغرافیایی و کثرت نیروی انسانی کسی پیدا نشد که در مقابل دشمنان اسلام و مسلمین بایستد و مانعشان شود.
ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید: به فرعون گفتند: تو چگونه فرعون شدی؟ جواب داد کسی پیدا نشد که جلوی من را بگیرد. باید در هر زمانی مخصوصاً ایام و روزهای آخر رمضان و جمعه آخر این ماه مبارک رمضان خفتگان را بیدار بی‌خبران را آگاه بزدلان را تشویق، فراموش‌کاران را متذکر و دودلان را قانع کرد و دست مجاهدانی که سازش‌کار نبود و تصمیم گرفتند که شرافتمندانه زندگی کنند یا شهید شوند بفشاریم.
طول عمر باعزت مقام معظم رهبری “حفظه‌الله” را از خداوند متعال خواهانیم.
خلیل افرا
رئیس هیئت افتاء اهل سنت استان بوشهر، عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام‌جمعه موقت اهل سنت کنگان

فهرست