شورای افتاء و هیأت پاسخگویی به مسائل شرعی اهل سنت استان بوشهر میزان زکات فطریه را اعلام کرد
شورای افتاء و هیأت پاسخگویی به مسائل شرعی اهل سنت استان بوشهر با صدور بیانیه میزان زکات فطریه اهل سنت را  اعلام شد.

شورای افتاء و هیأت پاسخگویی به مسائل شرعی اهل سنت استان بوشهر با صدور بیانیه میزان زکات فطریه را  اعلام کرد.
متن بیانیه بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین والصلاه والسلام علی خیر خلقه سیدنا محمد صلی الله علیه و آله و سلم و علی آله الطاهرین و صحابته اجمعین. اما بعد: در کتاب صحیح بخاری و مسلم آمده است: عن ابن عمر (رضی الله عنهما) قال: فرض رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم – زکاه الفطر من رمضان صاعا من تمر او صاعا من شعیر – علی العبد والحر والذکر والانثی والصغیر والکبیر من المسلمین. ترجمه: رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم زکات فطر را فرض نمود بر هر فرد یک صاع، معادل دو و نیم الی سه کیلو خرما یا جو بر برده و آزاد و مرد و زن و کوچک و بزرگ از مسلمانان و در روایتی دیگر کشمش و کشک ذکر شده است.
همان طوری که می دانیم ماه مبارک ماه خیرات و صدقات و ماه اطعام و کمک به فقرا و مستمندان است. خدای عزوجل و پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه و آله و سلم زکاتی به نام زکات فطریه را در این ماه بر اساس حدیث فوق و روایاتی دیگر قرار داده است که به مستحقین پرداخت می شود. امروزه بدین خاطر که قوت (خوراک) غالب مردم شهر و خانواده ها برنج است لذا پرداخت زکات بهتر است از برنج باشد و از آنجایی که نیاز فقرا به قیمت مواد غذایی بیش از خود مواد غذایی است از این جهت مصلحت شرعی و حاجت مردم ایجاب می کند که فطریه معادل قیمت مواد غذایی که غالباً برنج است تعیین گردد.
بر این اساس قیمت برنج در حال حاضر از قرار هر کیلو سیزده هزار و سیصد تومان است و یک صاع معادل دو ونیم الی سه کیلوگرم می باشد. لذا زکات فطریه هر شخص مبلغ چهل هزار تومان می باشد. لذا بر هر فرد زکات فطریه امسال چهل هزار تومان تعیین می گردد که به عنوان حقی واجب به مستحقین پرداخت گردد.
تذکر: کفاره وفدیه معذورین یک چهارم فطریه می باشد هر روزه روزه ی کسانی که قادر به روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان نبوده اند یک مد طعام معادل ۶۵۰ الی ۷۰۰ گرم برنج که اطعام یک مسکین است و از آنجایی که برنج به تنهایی قابل استفاده نیست و نیاز به مخلفاتی مانند گوشت و سوپ و سبزی دارد، کفاره هر روز پانزده هزار تومان در نظر گرفته شده است. والله اعلم.
توجه: (نصاب زکات مال، چهل میلیون تومان است).
ضمناً دراین ایام به دلیل شیوع بیماری کرونا کووید ۱۹ در ایران وجهان نمازگزاران و روزه داران محترم را به تقوا توکل برخدای متعال، اخلاص، تلاوت قرآن، محافظت براذکار صباح، ومساء وتضرع و دعای شفای عاجل مریضان مساعدت وکمک کردن به فقرا توصیه اکید می‌شود.

خلیل افرا
عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم اهل‌سنت
و رئیس شورای افتاء و هیأت پاسخگویی به مسائل شرعی اهل سنت استان بوشهر

فهرست