اهل سنت استان بوشهر در اعلان استهلال رمضان تابع اعلام دفتر مقام معظم رهبری است

شورای روحانیت و هیئت افتاء و شورای پاسخگویی به مسائل شرعی اهل سنت بوشهر با صدور پیامی تبعیت از اعلام دفتر مقام معظم رهبری در استهلال ماه رمضان را الزامی و واجب می‌داند.
متن پیام بدین شرح است؛
باسمه تعالی
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ ۖ فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِی شَیْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ إِنْ کُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ ۚ ذَٰلِکَ خَیْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِیلًا
سوره مبارکه نساء آیه ۵۹
الحمدلله رب العالمین والصلاه والسلام علی سیدنا محمد وآله الطیبین الطاهرین و صحبه اجمعین
اما بعد جلسه شورای افتاء اهل سنت استان بوشهر در خصوص استهلال ماه مبارک رمضان و اعلام شروع و پایان ماه در مورخه۹۹/۲/۳ در شهرستان عسلویه با حضور اعضاء محترم برگزار گردید.
بر اساس حدیث شریف نبوی مذکور در صحیح بخاری که می‌فرماید:  «اذا رایتم الهلال فصوموا، و اذا رایتموه فافطروا، فان غم علیکم فاقد روا له» یعنی هرگاه هلال رمضان را دیدید روزه بگیرید و هرگاه هلال شوال را مشاهده کردید افطار کنید و اگر آسمان ابری بود ماه رویت نشد ۳۰ روز را کامل کنید و در صحیح مسلم حدیث شریف دیگری توسط ابن عباس از نبی مکرم اسلام نقل شده است که فرمودند: دیدن مردم هر سرزمینی برای خودشان اعتبار دارد و در شرع مقدس اسلام استهلال از مستحبات مؤکد شمرده شده است.
بدین منظور ولی امر مسلمین حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای “مدظله‌‌العالی” و فقهاء بزرگ اسلام به تبعیت از روایات صحیح اسلامی برای اثبات اول ماه مبارک رمضان می‌فرمایند: اول یا آخر ماه رمضان با رویت شخص مکلف یا با شهادت دو مرد عادل یا با شهرتی که مفید علم است یا با گذشت سی روز از اول شعبان و یا با حکم حاکم ثابت می‌شود.
از آنجا که دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی “حفظه‌الله‌تعالی” هر سال قبل از ماه مبارک رمضان گروه‌های زیادی را برای استهلال ماه مبارک رمضان اعزام می فرمایند و آغاز و پایان آن را پس از رویت و اثبات هلال ماه رمضان و شوال به صورت رسمی و شرعی اعلام می‌نمایند ما هیئت افتا و شورای روحانیت استان بوشهر بعون الله و توفیقه امسال هم مانند سال‌های گذشته شروع ماه مبارک رمضان و پایان آن را منوط به اعلام عالمانه و محققانه رهبر معظم انقلاب اسلامی و “حفظه‌الله‌تعالی” می‌دانیم و هرگونه تخطی از فرمایشات ایشان را شرعاً و قانوناً حرام می‌دانیم و پیرو فرمایشات ایشان در خصوص آغاز رزمایش بزرگ مواسات اسلامی و کمک مؤمنانه در ماه مبارک رمضان جهت کمک به کسانی که از این ویروس منحوس کرونا آسیب دیده‌اند خود را موظف به اقدام عاجل در مراعات و کمک مؤمنانه به نیازمندان می‌دانیم و از هیچ کمکی در کم کردن آلام مؤمنان دریغ نمی ورزیم. بدین منظور در این تنگنای اقتصادی و مشکلات بهداشتی و بر اساس حدیث صحیح نبوی (ص) عمل نماییم که رسول‌خدا (ص) صدقه را بر هر کوچک و بزرگ و برده و آزاده مسلمان فرض قرار داده و از مواسات و کمک  مومنانه به مستمندان دریغ نورزند.
امیدواریم خداوند متعال در این ماه رحمت و برکت این بلا و بیماری همه گیر جهانی را از سر همه انسان ها خصوصا مسلمانان و مستضعفان جهان کم و کوتاه بفرماید. آمین یارب العالمین
شورای روحانیت و هیئت افتاء و شورای پاسخگویی به مسائل شرعی  اهل سنت استان بوشهر

فهرست